Zalane i popowodziowe auta z USA – na co zwrócić uwagę?

Każda powódź lub huragan, który ma miejsce w Stanach Zjednoczonych, powoduje natychmiastowy przypływ dużej ilości licytacji z zalanymi autami w roli głównej. W samym huraganie Katrina uszkodzonych zostało ponad 200 tys. samochodów. Oferty kuszą nas atrakcyjnymi cenami, jednak przez dokonaniem pochopnej decyzji, warto jest wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw, które uchronią nas przed możliwymi stratami.

Skutki powodzi

Przed importem popowodziowego samochodu z USA należy rzetelnie oszacować koszty naprawy. Aby tego dokonać, musimy posiadać informacje dotyczące tego, w jakim stopniu auto zostało zalane. Przed sprowadzeniem pojazdu dobrze jest sprawdzić nawet najdrobniejsze szczegóły, na przykład lampki w schowku czy stan styków pod maską. Nie da się zweryfikować tych rzeczy na odległość, dlatego idealnym wyjściem jest skorzystanie z usług doświadczonego pośrednika, który specjalizuje się w imporcie aut z USA.

Musimy poznać odpowiedź na pytanie jak bardzo samochód był zalany? To istotna różnica czy woda otoczyła auto po sam dach, czy przelała się zaledwie przez próg. Ponadto musimy dowiedzieć się czy auto zapala. Jeżeli tak, zyskujemy istotną informację, że pojazd nie stał pod wodą więcej niż jeden dzień. Nie bez znaczenia jest również title, jakim oznaczone zostało zalane auto z USA. Jeśli widnieje tam napis SALVAGE to bez problemu zarejestrujemy pojazd w Polsce. W wypadku samochodów z podpisem NON-REPAIRABLE lub CERTIFICATE OF DESTRUCTION, nie uzyskamy możliwości rejestracji w kraju.

Źródło pochodzenia auta również może być tutaj mylące, gdyż często pokonuje ono drogę z jednego końca Stanów na drugi. Ciężko jest wtedy powiązać historię pojazdu z powodziami lub huraganami, które miały miejsce w danej części USA.

Elektronika auta

Pierwszym elementem zalanego samochodu, na który należy zwrócić uwagę przed importem z USA, jest układ elektryczny. Problem dotyczy w szczególności nowszych aut, które wręcz przepełnione są modułami elektronicznymi, w tym najważniejszym z nich wszystkich, czyli systemem bezpieczeństwa. Często nawet oświetlenie może nadawać się jedynie do wymiany. Znajdując się daleko od Stanów Zjednoczonych, nie mamy możliwości zweryfikowania elektryki oraz elektroniki pokładowej. Rozsądnym wyjściem jest zaufać ekspertom, którzy na co dzień importują zalane samochody z USA.

Układy mechaniczne

Mechanika samochodu powinna być najbardziej odporna na niepożądane działanie wody. Zazwyczaj nie ulega ona awariom związanym z powodziami. W sporadycznych wypadkach dochodzi jednak do zalania układu dolotowego, a następnie wnętrza silnika. Brudna woda może wtedy uszkodzić precyzyjne elementy, które trzeba będzie wymienić na nowe. Jeśli mamy do czynienia z autem nierozebranym zaraz po zalaniu, możemy borykać się z awariami łożysk kół lub przegubów. Jeżeli układy mechaniczne nie są zepsute, jest to dla nas dobry znak, iż pojazd może być warty zakupu.

Karoseria

Jak dobrze wiemy, brudna woda sprawia, że w ekspresowym tempie zachodzą procesy korozyjne. Jednak w wypadku aut, które nie były w niej zanurzone przez długi okres czasu, stopień uszkodzeń jest zazwyczaj akceptowalny. Tego typu pojazd może być prawdziwą gratką dla fanów amerykańskiej motoryzacji, a jego import ze Stanów to zazwyczaj świetna inwestycja. Niewielkie uszkodzenia karoserii da się bezproblemowo usunąć, a blachę sprawnie zabezpieczyć przed postępującą degradacją.

Po czym poznać popowodziowe auto?

Wielu handlowców próbuje w trakcie sprzedaży ukryć skazy, jakie posiada dany samochód. Prawdę na temat jego historii najskuteczniej sprawdzić zaglądając do wnętrza. Osad oraz piach w środku obić to jedna z oznak zalania. Warto wiedzieć, że w takim wypadku pomoże jedynie całkowita wymiana foteli lub wykładzin. Ponieważ diabeł tkwi najczęściej w szczegółach, małe elementy jak naklejki producenta, skutecznie zdradzają kontakt samochodu z wodą – pod wpływem wilgoci stają się pofalowane i zżółknięte. Dobrze także wytężyć wzrok w poszukiwaniu śladów zacieków na tapicerce i plastikach. Aspektem, którego nie da się sprawdzić dokonując zakupu przez Internet, jest unoszący się smród stęchlizny charakterystyczny dla popowodziowych pojazdów. Często przykry zapach pojawia się dopiero po dłuższym czasie.

Popowodziowe auto – czy warto?

Jeśli zwrócimy uwagę na wszystkie wymienione powyżej elementy, zakup amerykańskiego auta, które przeżyło powódź, może okazać się zyskowne. Podtopienie nie zawsze musi oznaczać, że pojazd nie nadaje się do importu, bowiem często dochodzi do sytuacji, gdy ubezpieczyciel odkupuje samochód mający jedynie drobne uszkodzenia.