Uszkodzone auta z USA – czy warto je sprowadzać do Polski?

Importowanie samochodów ze Stanów Zjednoczonych stało się już powszechnie znanym procederem, który kusi europejskich kupców wieloma atrakcyjnymi zaletami. Sprowadzanie pojazdów zza Oceanu jest nie tylko atrakcyjne cenowo, ale także wyposażeniowo. Nie wszyscy jednak na amerykańskim rynku poszukują nowości, dlatego warto zastanowić się nad tym, czy opłaca się importować auta uszkodzone z USA? W naszym poradniku przedstawimy wszystkie za i przeciw, które pomogą w podjęciu ostatecznej decyzji.

Import uszkodzonych samochodów z Ameryki

Amerykański rynek motoryzacyjny obfituje nie tylko w nieużywane auta, ale również te, które mają za sobą mniejsze lub większe uszkodzenia. Wielu kupców zastanawia się, dlaczego można znaleźć tak wiele licytacji obejmujących uszkodzone pojazdy. Odpowiedź jest prosta – mieszkańcy Stanów Zjednoczonych rzadko decydują się na naprawy, nawet jeśli te wymagają bardzo małego wkładu finansowego. Zamiast tego wolą nabyć nowy samochód, a stary sprzedać w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Auta uszkodzone z USA mogą być prawdziwą gratką dla osób poszukujących nowego pojazdu, należy jednak uważać, aby nie trafić na pojazd, który jest zdyskwalifikowany z dalszej jazdy.

Na co uważać sprowadzając auta uszkodzone z USA?

Decydując się na zakup używanego samochodu zza Oceanu na własną rękę, należy mieć świadomość, że decydujemy się na podjęcie pewnego rodzaju ryzyka. Na tak dużą odległość nie da się zweryfikować, jaki jest autentyczny stan auta oraz faktyczny stopień uszkodzenia. Prywatni kupcy nie mają możliwości sprawdzenia dokładnej historii pojazdu. Pomoc pośredników może więc okazać się nieoceniona.

Jeśli kupujemy auto z licytacji, ważne jest, żeby zwrócić uwagę na jego Title – szukajmy pojazdów oznaczonych słowem Salvage. Kolejnym istotnym punktem jest typ uszkodzenia, ponieważ istnieje kilka typów, których powinniśmy się wystrzegać, gdyż prawdopodobnie nie zostaną dopuszczone do użytku. Jednym z nich jest „Water/Flood” – do tej kategorii zaliczają się auta całkowicie zalane, które nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie posiadają większych problemów, po czasie z pewnością zaczną mieć problemy z elektroniką. Drugim z nich jest „Biohazard/Chemical”, czyli pojazdy zabrudzone środkami chemicznymi, płynami ustrojowymi, a nawet krwią. Następnym typem uszkodzenia, którego należy się wystrzegać, jest „Allover”. Zaliczają się do niego samochody ze szkodą całkowitą, gdzie koszty naprawy przewyższają amerykańską wartość auta.

Warte zainteresowania są auta uszkodzone z USA, które oznaczono „Collision”, ponieważ to na nich można najwięcej zyskać. Ten tytuł obejmuje pojazdy zarówno po delikatnych stłuczkach, jak i poważnych wypadkach. Odpowiednia analiza pozwala jednak znaleźć w tym segmencie wymarzony samochód. Gdy znajdziemy już konkretny egzemplarz, warto jest dokładnie oszacować koszty, jakie poniesiemy w Polsce na naprawę.

Poza kosztami naprawy należy również uwzględnić opłaty, jakie poniesiemy dostosowując auto do europejskich przepisów (nie zawsze będzie to wymagane). Zazwyczaj są to drobne przeróbki, a najczęściej dotyczą oświetlenia. Nie zabierają więc dużej części naszego budżetu.

Pomoc przy sprowadzaniu samochodu z Ameryki

Ponieważ kupno uszkodzonego auta z USA może stwarzać pewne ryzyko, warto rozważyć skorzystanie z pomocy firmy pośredniczącej, która specjalizuje się w imporcie pojazdów ze Stanów Zjednoczonych. Mamy wtedy pewność, że wybrane przez nas auto zostanie sprawdzone na miejscu i będzie nadawało się do jazdy po polskich drogach. Weryfikacja obejmuje również sprawdzenie pojazdu pod kątem jego historii (np. historii Carfax). Pośrednicy są także przydatni ze względu na to, iż dopełniają za kupców wszystkich formalności, a tych w wypadku importu nie brakuje. Profesjonaliści posiadają w Stanach Zjednoczonych całą siatkę specjalistów, mają też dostęp do portali aukcyjnych, które nie są w zasięgu indywidualnych kupców.

Z pomocą firmy pośredniczącej z naszych barków spada cały stres i obowiązek dopilnowania formalności. Wystarczy określić, jakie uszkodzone auto nas interesuje. Niezależnie od tego czy będzie to Ford, Mercedes czy Jeep, firmy pośredniczące skutecznie realizują marzenia o tanim samochodzie, które na rynku europejskim byłoby często poza naszym zasięgiem.

Jak widać, zakup uszkodzonego auta z USA jest prostszy niż mogłoby się wydawać, szczególnie jeśli zdecydujemy się na pomoc doświadczonego pośrednika!