Rejestracja auta z USA w Polsce

Sprowadzanie samochodów zza oceanu to w Polsce bardzo popularny proces. Pomimo kilku dodatkowych opłat oraz wymogu dopełnienia formalności, import aut z USA jest wyjątkowo opłacalny. Kiedy już wybierzemy swój samochód marzeń i przejdzie on odprawę celną, spocznie na nas obowiązek rejestracji pojazdu. Wygodną opcją okaże się być pomoc doświadczonego importera samochodów. Jeżeli jednak chcemy samodzielnie zająć się papierkową pracą, oto krótki poradnik, który znacznie ułatwi przejście tego procesu.

Zanim udamy się do urzędu

Przed rejestracją auta z USA nie możemy zapomnieć o uiszczeniu kilku dodatkowych opłat. Chodzi tu konkretnie o cło, akcyzę oraz podatek VAT. Istotnym jest, aby zdobyć potwierdzenie dokonania wpłat. Następnym krokiem jest udanie się do tłumacza przysięgłego, który przetłumaczy wszystkie dokumenty dołączone do pojazdu. Informacje o samochodzie muszą być czytelne, dlatego to wysoce istotne, żeby tłumaczenie zostało wykonane przez profesjonalistę.

Kolejnym, ale nie mniej ważnym elementem tego procesu jest zadbanie o dostosowanie samochodu do warunków oraz wymogów, jakie stawia prawo drogowe w Polsce. Większość aut dostosowanych do amerykańskich standardów odbiega od wersji wypuszczanych na rynek europejski, a co za tym idzie, są one zdyskwalifikowane z użytkowania w Polsce. Należy wtedy odwiedzić warsztat samochodowy specjalizujący się w tego typu przeróbkach. Modyfikacji z pewnością poddane zostanie oświetlenie, ponieważ pojazdy muszą posiadać homologację UE. Amerykańskie auta posiadają inny rozkład świateł. Kolejnym elementem wymagającym modyfikacji jest często układ wydechowy. Kiedy zadbamy również o to, sprawdźmy emisyjność spalin – samochód, który w Stanach Zjednoczonych uchodzi za niskoemisyjny, w Unii Europejskiej może nie uzyskać zgody na jazdę. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby auto świeżo przywiezione zza oceanu zostało pokazane mechanikowi. Dopiero po drobnych przeróbkach oraz adaptacjach możemy udać się do urzędu komunikacyjnego.

Rejestracja samochodu ze Stanów Zjednoczonych

Po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych przeróbek, przychodzi czas na wizytę w urzędzie komunikacyjnym oraz zdobycie tablic rejestracyjnych. Pamiętaj, aby mieć przy sobie komplet niezbędnych dokumentów, do których zalicza się:

  • – dowód osobisty lub paszport,
  • – dokument potwierdzający tytuł własności auta,
  • – protokół z badań technicznych potwierdzający pozytywny wynik,
  • – amerykańskie tablice rejestracyjne,
  • – faktura zakupu auta,
  • – dowód dokonania wpłaty na rzecz opłat importowych,
  • – przetłumaczona dokumentacja pojazdu.

Posiadanie tych dokumentów to podstawa w przypadku ubiegania się o rejestrację samochodu ze Stanów Zjednoczonych w Polsce. Warto więc zawczasu zadbać o sprawne uzyskanie wszystkich niezbędnych papierów.

Jakich terminów należy się trzymać?

Nabywcę pojazdu zza oceanu obowiązują stosowne terminy, w których musi dopełnić wszelkich formalności. W ciągu 14 dni od daty sprowadzenia auta musi on złożyć deklarację w urzędzie celnym. Więcej czasu jest na opłacenie akcyzy – aż 30 dni. Dokładnie tyle samo mamy na rejestrację auta w Polsce. Nabywca musi wtedy uiścić opłatę w wysokości 260 złotych.

Ciesz się swoim wymarzonym autem z USA

Kiedy kierowca z powodzeniem przejdzie przez cały proces rejestracji importowanego auta, będzie mógł w końcu odebrać dowód oraz tablice rejestracyjne, a co za tym idzie – cieszyć się z jazdy swoim nowym pojazdem zza wielkiej wody. Aby wszystkie etapy przebiegały sprawnie, warto jest z wyprzedzeniem zapoznać się z regulacjami obowiązującymi w Polsce lub każdym innym kraju, w jakim zdecydujemy się zarejestrować samochód. Chodzi tu przede wszystkim o stawki podatków, cła importowego czy wysyłki.

W celu zaoszczędzenia dużej ilości czasu, warto jest rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnych importerów pojazdów. Skorzystanie z usług lidera w tej branży daje gwarancję satysfakcji z dokonanego zakupu, ale przede wszystkim pozwala oszczędzić mnóstwo nerwów, jakie często przynosi papierkowa praca po imporcie auta z USA. Podczas korzystania z usług fachowców, z nabywcy zostaje także zdjęty obowiązek szukania odpowiedniego transportu, a nawet pojazdu – wystarczy jedynie określić swoje preferencje motoryzacyjne. Zdecydowanie warto przemyśleć tę opcję w trakcie poszukiwań idealnego samochodu ze Stanów Zjednoczonych. Niezależnie jednak od tego, czy nabywca zdecyduje się na pomoc ze strony profesjonalnego importera, czy zajmie się tym samym, należy wiedzieć, jak wygląda procedura rejestracji auta z USA.