Modyfikacje auta sprowadzonego z USA

Import aut z USA to rozwiązanie, na które stawia wielu Polaków. W samym 2019 roku sprowadzono do Polski ponad milion samochodów używanych – w znakomitej większości były to samochody osobowe.

Sprowadzamy od sąsiadów z Europy, ale również od przyjaciół zza Wielkiej Wody. Dlaczego właśnie import aut z USA jest opłacalny? Przede wszystkim jest to okazja na kupno samochodu używanego w bardzo dobrym stanie – lepszym niż używane auta z europejskiego rynku w tej samej cenie. O innych powodach, dla których warto sprowadzić samochód z USA oraz jak to zrobić, by było to opłacalne, dowiesz się z pozostałych naszych wpisów na blogu – zachęcamy do przeczytania!

Gdy już sprowadzimy do Polski wymarzone auto, musimy pamiętać o przystosowaniu go do polskich dróg. Jakie modyfikacje trzeba wprowadzić?

Badanie techniczne

Każdy sprowadzony samochód potrzebuje dopuszczenia do ruchu – tzn. musi przejść badanie techniczne. Zdobyty dokument należy przedstawić w urzędzie komunikacyjnym podczas rejestracji pojazdu. W większości przypadków amerykańskie auta nie spełniają europejskich norm bezpieczeństwa, a więc samochód z USA należy poddać przeróbkom.

Oświetlenie

Lampy w amerykańskich autach są inaczej skonstruowane niż te w samochodach z Europy. W amerykańskich autach lampy mijania są symetryczne i świecą na wprost, natomiast według europejskich norm, światła mijania powinny być asymetryczne – by lepiej oświetlały pobocze drogi.

Do modyfikacji zaliczają się także kierunkowskazy – gdy razem z nimi, z przodu świecą jednocześnie lampy postojowe i/lub kierunkowskazy są zintegrowane ze światłami stop. Nieczęsto, ale zdarza się również, że samochody amerykańskie wyposażone są w tylny, czerwony kierunkowskaz – niedopuszczalny według norm europejskich.

Być może trzeba będzie także uzupełnić w samochodzie brak światła przeciwmgłowego – amerykańskie prawo ich nie wymaga, zatem często są pomijane, a u nas, w Europie, obowiązkowe.

Inne przeróbki

Kolejną, niezbędną modyfikacją, jest adaptacja tablicy rozdzielczej i wyznacznika prędkości. Samochody z USA są wyposażone w skalę w milach na godzinę, a więc należy wymienić skalę w kilometrach na godzinę. Ta modyfikacja nie jest obowiązkowa, jeśli auto posiada skalę podwójną.

Warto zwrócić uwagę także na opony – aby ich indeks nie był mniejszy niż możliwości samochodu, które wynikają z jego maksymalnej prędkości.

Ile to będzie kosztowało?

Oszacowanie kosztów modyfikacji jest trudne – mogą one wynieść od kilku setek do kilku tysięcy złotych. Finalna kwota zależy od ilości przeróbek, jakości wprowadzonych zamienników.

Dodatkowe modyfikacje

Niektóre przeróbki nie są wymagane przez normy prawne, ale kierowcy decydują się na nie, by zwiększyć komfort użytkowania pojazdu. Jedną z takich modyfikacji jest zmiana dźwigni automatycznej skrzyni biegów – w amerykańskich autach znajduje się w innym miejscu niż w europejskich (przy kierownicy), co może być niewygodne dla polskich kierowców. W amerykańskich automatycznych skrzyniach biegów nie montuje się (tak jak w europejskich) dodatkowej chłodnicy, która chroni układ podczas zbyt dynamicznej jazdy.

Ponadto większość sprowadzonych zza oceanu pojazdów nie będzie posiadała blokady klapki wlewu paliwa.

Podsumowując – jest kilka przeróbek do wykonania zanim szczęśliwy nabywca sprowadzonego auta będzie mógł wyjechać nim na polskie drogi. By nie narażać się na nieprzewidziane koszty, przed kupnem samochodu polecamy zorientować się, jakich modyfikacji będzie on potrzebował. Pozwoli to oszacować całkowitą sumę, jaką trzeba będzie zainwestować w pojazd.

Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora kosztów sprowadzenia samochodu z USA. Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem w imporcie aut ze Stanów Zjednoczonych, dlatego służymy Państwu profesjonalnym doradztwem i usługami na najwyższym poziomie. Zapraszamy do współpracy!