Mack trucks, czyli od autobusu do ciężarówki

Dzisiejszy transport bardzo trudno wyobrazić sobie bez samochodów ciężarowych. Jaki był ich początek?

Co mają ze sobą wspólnego buldog i ciężarówka? Skąd w amerykańskim języku stwierdzenie „built it like a Mack Truck”? Odpowiedzi na te pytania oraz historię słynnych, amerykańskich Mack Trucks poznacie w tekście poniżej.

Bracia Mack

Mack Trucks powstały w nowojorskim Brooklynie w 1900 roku. Ich założycielami są bracia: John M. „Jack”, Augustus F. „Gus” i William C. Mack, którzy pierwotnie nazwali swoją firmę „Mack Brothers Company”. Bracia już wcześniej zajmowali się motoryzacją – wszystko zaczęło się od 26-letniego Johna Macka, który zatrudnił się w firmie produkującej wagony. Później, we własnej firmie zaczęli eksperymentować z parą i elektrycznymi silnikami samochodowymi.

Początki XX wieku to czas wielu fantastycznych odkryć – pierwszej klimatyzacji Willisa Carriera, pierwszego udanego lotu braci Wright w Kitty Hawk (Karolina Północna, USA) czy „modelu T” Henry’ego Forda. W tym samym czasie John Mack i jego bracia zapragnęli stworzyć najtrwalszy i najmocniejszy samochód ciężarowy na świecie. Pierwszym sukcesem braci Mack był 20-osobowy autobus o mocy 40 koni mechanicznych, którego silnik w całości został zaprojektowany przez braci. Jak zwykli mawiać: „Pierwszym Mackiem był autobus i pierwszym autobusem był Mack”. Służył jako pojazd do zwiedzania, a później został przetransformowany w ciężarówkę. Przez lata firma zasłynęła z mocnych, wysokiej jakości autobusów, które długo służyły jako pojazdy pocztowe, medyczne czy jednostki mobilne szeryfa.

Rodzinna firma dumą narodu

Firma rosła i w 1905 roku wystartowała z kolejną produkcją – w Allentown (Pensylwania, USA), a do rodzinnego biznesu dołączyli kolejni bracia – Joseph i Charles Mack. Dzięki Allentown, przybyło 51 pojazdów – był to przełom w produkcji. Bracia zrezygnowali z placówki w Nowym Jorku i skupili się na Allentown, rozbudowując ofertę pojazdów ciężarowych. Towarzyszyło im motto: „simplicity, strength, durability and plenty of reserve power”(„prostota, siła, trwałość i wiele rezerwowej mocy”). Fabryka w Allentown rozpoczęła serię fuzji, dzięki którym urosła do najlepiej znanej w Stanach Zjednoczonych firmy ciężarówek.

Buldog wśród ciężarówek

Bracia Mack w 1910 roku stworzyli pierwszy wóz strażacki, a niedługo później – podczas I wojny światowej – wyprodukowali tysiące ciężarówek dla brytyjskiego i amerykańskiego rządu. Brytyjczycy byli pod wielkim wrażeniem pojazdów Mack – nazwali je „Bulldog Macks”. Przydomek tak przylgnął do firmy, że został z nią na dłużej, a w 1922 roku bulldog stał się oficjalnym symbolem Mack Trucks.

Podczas II wojny światowej, walczący znowu mogli liczyć na wsparcie Macków. Jednym z największych osiągnięć ciężarówek Mack podczas wojny był transport samolotu DC-3 z Houston do Dallas (maj 1943). Trasa liczyła sobie 340 mil (prawie 550 km), a przejazd dwóch ciężarówek Mack okrzyknięto wtedy największym transportem po stanowych drogach.

Burzliwe czasy

W latach 80. XX wieku firma braci Mack napotkała swoje największe problemy. W 1986 roku ogłosiła, że – z powodu strat w wysokości blisko 65 milionów dolarów – zamyka fabrykę w Allentown. W 1990 roku Mack stał się jednostką zależną od Renault. Poważne problemy finansowe nakazały firmie dalsze zamykanie fabryk. Dzięki tym zmianom, w drugiej połowie lat 90. XX wieku Mack mógł powoli wrócić do rentowności.

Mack w XIX w.

W 2000 roku firma świętowała swoje 100. urodziny – wtedy też została nabyta przez szwedzkie AB Volvo. Główna siedziba przeniosła się do kampusu Volvo, w Greensboro (Karolina Północna, USA). Cała produkcja ciężarówek Mack odbywa się w jednym miejscu – w Macungie (Pensylwania, USA). W Mack Customer Center znajdują się także: regionalne biura, duży showroom oraz muzeum historii marki Mack. Firma jest obecnie największym pracodawcą w okolicy – daje pracę blisko 1900 ludziom.

W swojej 120-letniej historii Mack wielokrotnie zdobył uznanie – nie tylko wśród swoich rodaków. W języku angielskim utarło się powiedzenie „built it like a Mack Truck” („zbudowany jak ciężarówka Mack”), które nawiązuje do solidnego wykonania, wysokiej jakości i trwałości słynnych ciężarówek, które sprawiają wrażenie pojazdów nie do ruszenia.