Kręta droga na szczyt, czyli historia marki Dodge

Nie trzeba mieszkać w Stanach Zjednoczonych, aby wiedzieć, czym zajmuje się Dodge. Marka od wielu lat skupia swoje działania na produkcji samochodów osobowych, terenowych, vanów oraz pick-upów. Niewiele osób jednak wie, iż historia Dodge’a rozpoczęła się od produkcji rowerów i wiodła przez wiele trudnych zakrętów. Warto więc na chwilę pochylić się nad genezą popularności tej amerykańskiej marki.

Jak to się zaczęło?

Początki Dodge’a sięgają końca XIX wieku, kiedy to dwóch braci – John Francis oraz Horace Elgin – postanowili założyć firmę o nazwie Dodge Brothers Bicycle & Machine Factory. Jak można się domyślić, przedsiębiorstwo nie zajmowało się na początku produkcją samochodów. Bracia tworzyli rowery oraz części zamienne, a także maszyny rolnicze. Przełom w historii firmy braci Dodge’a miał swój początek w 1901 roku, kiedy ich fabryka została przeniesiona do Detroit w stanie Michigan. Jak wiadomo jest to miejsce, gdzie zrodziła się lwia część przemysłu motoryzacyjnego. Z pomocy przedsiębiorstwa zaczęła korzystać firma Oldsmobile, zaopatrując się u braci Dodge’a w łożyska. Już rok później Dodge Brothers podpisali kontrakt z Fordem, któremu dostarczali elementy do modelu Ford T. Od tamtego momentu bracia byli traktowani jako istotny gracz w przemyśle motoryzacyjnym.

Pierwszy własny samochód

Ford ochoczo namawiał braci Dodge do produkcji własnego modelu auta. Przekonani o świetności tego pomysłu, w 1914 roku wypuścili na rynek swój pierwszy samochód – Old Betsy. Amerykańska klasa średnia bardzo polubiła ten pojazd, który stanowił droższą, ale lepiej wyposażoną wersję Forda T. Już rok później na rynku pojawiło się ich pierwsze auto ciężarowe. W 1916 roku firma podpisała kontrakt z amerykańską armią, którą zaopatrywała w ciężarówki. Co ciekawe, po I wojnie światowej kontynuowano ich produkcję w formie aut dla cywili.

Pod skrzydłami Chryslera

Kiedy obaj bracia zmarli, ich firma została zakupiona przez Dillon, Read and Co. za ogromną sumę 146 milionów dolarów. Już po trzech latach od kosztownej transakcji firmę odkupił Chrysler, który skrócił nazwę do prostego Dodge. Szczęśliwa passa marki przerwana została przez wybuch II wojny światowej. Dopiero po jej zakończeniu można było kontynuować motoryzacyjny rozwój koncernu – zdecydowano się na stworzenie Dodge Power Wagon, będącego swoistym początkiem dla dobrze znanych pick-upów. Przez 23 lata był on produkowany bez wprowadzania większych metamorfoz.

Przemiany Dodge’a

W latach pięćdziesiątych zaczęto wprowadzać zmiany – najważniejszą z nich było użycie silnika V8. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych zaczęli postrzegać Dodge’a jako sportową markę spod szyldu Chryslera. Pojawił się Lancer, a także fantastycznie znany Charger, który nadał kurs kolejnym muscle carom. W 1970 roku zaprezentowano Challengera. Niestety premiera kultowego auta zbiegła się w czasie z nadejściem kryzysu paliwowego. Dodge musiał dopasować się do zaistniałej sytuacji – wyprodukował amerykańską wersję Mitsubishi Colta oraz model o nazwie Omni. Ostatnim popularnym autem, jakie miał okazję stworzyć Dodge była Vipera.

Dodge Viper

Kultowe auto narodziło się w 1992 roku. Już z nazwy miało posiadać drapieżny charakter, gdyż Viper oznacza żmiję, którą zresztą umieszczono w odnowionej wersji na masce pojazdu. Auto nie było cudem techniki, ale dawało ogromną przyjemność z szybkiej jazdy. Nie był także pozbawiony wad, ponieważ mało było samochodów, które spalały tak ogromne ilości paliwa, jak Dodge Viper. Ze względu na pewne niedociągnięcia, w 1996 roku zdecydowano się na wyprodukowanie modelu Viper SR Phase II. Co ważne, zaprezentowano wtedy wersję coupé. Dzięki odjęciu kilkudziesięciu kilogramów z konstrukcji oraz poprawieniu zawieszenia, kierowcy uznali, że auto stało się o wiele łatwiejsze w prowadzeniu. Kolejne zmiany nadeszły dopiero trzy lata później, kiedy zdecydowano się na wprowadzenie lekkich, aluminiowych tłoków. Produkcja pierwszej generacji tego kultowego modelu zakończona została w 2002 roku. W jej hołdzie zdecydowano się na stworzenie 360 czerwonych egzemplarzy wzbogaconych o białe pasy.

Amerykański sen

Dodge wprowadził do motoryzacji kilka istotnych elementów, które miały ogromny wpływ na dalszy rozwój branży. Pomimo tego, iż marka nie jest już tak popularna jak kilkadziesiąt lat temu, przez wielu fanów jest wciąż postrzegana jako kultowa. Również europejscy kierowcy doceniają charakter Dodge’a, co przejawia się w chętnym importowaniu tych amerykańskich aut za ocean.