Import aut z USA to rozwiązanie, na które stawia wielu Polaków. W samym 2019 roku
Jeep: wolność i przygoda
Podczas II wojny światowej „jeepem” określano wszystkie lekkie samochody z napędem na cztery koła, używane przez armię USA. Później samochodowy weteran podbił serca cywili.
Dziecko wojny
Powstanie Jeepa sięga roku 1940, w którym armia Stanów Zjednoczonych zleciła stworzenie samochodu z napędem na cztery koła, który wykorzystywany byłby do realizacji zadań patrolowych. Odpowiedzią firmy Willys-Overland Motors był Willys MB, ochrzczony później „jeepem”. Istnieje kilka teorii na temat tego, skąd wzięła się nazwa marki. Jedna z nich mówi, że została zapożyczona od postaci z kreskówki „Popeye” – Eugene’a the Jeepa, który odznaczał się nadzwyczajną sprawnością. Jednak najbardziej prawdopodobną teorią wydaje się ta, która mówi, że wojskowi mechanicy lat 30. nazywali „jeepem” każdy pojazd otrzymany do testów.
Chociaż podczas wojny nie tylko Willys-Overland produkował jeepy, bo robił to również np. Ford, to jego pojazd zebrał większość laurów. Zasługi wojenne przysporzyły mu sławy i uznania, dlatego po wojnie zaczęto produkować cywilną wersję MB – Jeepa CJ-2A. Zmodyfikowane auta starano się dostosować do potrzeb Amerykanów: farmerom dano możliwość wykorzystania mechanizmu samochodu do napędu maszyn rolniczych. Willys Station Sedan był przestronnym kombi z sylwetką podobną do Jeepa, ale napędem tylko na tylne koła.
Jako marka i znak towarowy, Jeep został zarejestrowany w 1950 roku. A do produkcji wojskowej, Willys-Overland powrócił podczas wojny w Korei, zaopatrując wojska ONZ w Jeepa M-38.
Prekursor dzisiejszych SUV-ów
W roku 1953 miała miejsce fuzja Willysa-Overlanda z motoryzacyjną częścią imperium Henry’ego J. Kaisera. Początek lat 60. to era samochodów „sport utility vehicle”, znanych dzisiaj szerzej jako SUV-y, czyli łączących w sobie sportowy charakter i użytkową funkcjonalność. Pierwszym takim samochodem był Jeep Wagoneer z 1962 roku. Pod koniec lat 60. Kaiser sprzedał Jeepa koncernowi American Motors i na początku lat 70. na rynku pojawił się AMC Jeep. Produkcja kolejnych samochodów bardzo skupiła się na ich sportowo-lifestyle’owym charakterze. Wypuszczono większego i bardziej ekskluzywnego Grand Wagoneera. Tańszą propozycją był jeszcze bardziej sportowy, dwudrzwiowy Cherokee.
Dzięki współpracy AMC i Renault, Jeepy dotarły do Europy.
Od sukcesu do porażki
W 1985 roku AMC zostało przejęte przez Chrysler Corporation, na którego czele stał Lee Iacocca. Dzięki niemu marka rozkwitła. Rynek na całym świecie podbił Grand Cherokee – samochód luksusowy i wytrzymały, który radził sobie i na szosie, i na nierównym terenie. Niemniejszy sukces osiągnął także Jeep Wrangler.
W 1998 roku doszło do fuzji Chryslera z Daimlerem-Benzem. Niemiecki koncern miał ambitne plany ekspansji swojej technologii na rynek za oceanem, a amerykański – chciał z powodzeniem sprzedawać swoje duże i niedrogie auta w Europie. Plany okazały się jednak zbyt górnolotne – po dziesięciu latach Daimler-Benz wycofał się, a finalny bilans nie był dla niego łaskawy: poniósł gigantyczne straty. Prezydent Barack Obama osobiście ogłosił bankructwo Chryslera. Zadeklarował, że koncern otrzyma wsparcie od państwa i poinformował, że od 2014 roku będzie tworzył spółkę z Fiatem. Włoski producent nadał Jeepowi Grand Cherokee lifting, dzięki któremu auto do dziś wpasowuje się w gusta nawet tych najbardziej wymagających.
„Jedź, gdzie chcesz. Rób, co chcesz”
Tak brzmi motto marki. Obecnie produkowanych jest sześć modeli.
Cherokee, który zadebiutował już w 1974 roku, nadal służy. Najnowsza generacja produkowana jest od 2013 roku, a w 2018 przeszła bardzo korzystny face lifting.
Z dawnych generacji wciąż żywy jest Wrangler z 1986 roku. Teraźniejsza generacja wyszła w 2018 roku.
Produkowane są również modele bardziej współczesne – Compass czy Renegade.
Wartym uwagi może okazać się wyprodukowany w 2019 roku potężny, terenowy pick-up – Gladiator. Co ciekawe, maksymalna dopuszczalna ładowność auta wynosi 725 kilogramów! Nowoczesny pick-up, wykorzystujący tradycyjne rozwiązania, będzie dostępny na europejskim rynku pod koniec 2020 roku.
Jeep stawia na budowanie stylu życia, w którym obecny jest ich samochód. Żeby wzmocnić i zintegrować społeczność wokół swojej marki, Jeep urządza Camp Jeep – coroczne spotkanie sympatyków popularnej terenówki z całej Europy. Impreza każdego roku odbywa się w innym miejscu, były już: Austria, Niemcy, Hiszpania czy Francja. W 2019 roku organizator postawił na Włochy.
Jeep od ponad 75 lat buduje swoją obecność na motoryzacyjnym rynku. Jak w większości przypadków nie obyło się bez wzlotów i upadków, ale z pewnością amerykański gigant o militarnych korzeniach jeszcze nas zaskoczy.