Jakie auta warto sprowadzać z USA?

Samochody z Ameryki kuszą nas atrakcyjnymi cenami oraz ubogaconym wyposażeniem. Choć prawdziwy szał na auta zza oceanu wybuchł 11 lat temu, kiedy kurs dolara był wyjątkowo atrakcyjny, wciąż można obserwować niesłabnące zainteresowanie samochodami ze Stanów Zjednoczonych. Zastanawiając się nad zakupem auta, warto jest więc wziąć pod uwagę tę intratną opcję i zobaczyć, jakie modele są najchętniej importowane do Polski.

Czy samochody z USA naprawdę są tak tanie?

Każdy z nas zapewne choć raz usłyszał, że import auta ze Stanów Zjednoczonych to prawdziwa okazja. Trzeba jednak wiedzieć skąd wynika rentowność takiej inwestycji. Ceny pojazdów zza oceanu są zazwyczaj o 20-30 proc. niższe od kwot, jakie musielibyśmy uiścić kupując ten sam model na zachodzie Europy. Pomimo kilku opłat, jakie poniesiemy chociażby ze względu na transport auta do Gdyni za pomocą kontenera, cena wciąż pozostanie korzystna.

Ważnym aspektem jest fakt, iż Amerykanie mogą sobie pozwolić na częste zmiany aut. Chcąc ekspresowo pozbyć się starego samochodu, wystawiają go na sprzedaż w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Ponadto naprawy w amerykańskich warsztatach są o wiele droższe. Pojazd, który w USA zostaje spisany na straty, można z powodzeniem naprawić w Europie – bez traumatycznych skutków dla portfela.

Pojazdy uszkodzone

Skoro już mowa o naprawach – uszkodzone auta z firm ubezpieczeniowych to zdecydowanie segment, którym warto się zainteresować. Ich ogrom na aukcjach internetowych sprawia, iż upolowanie prawdziwej okazji staje się naprawdę proste. Co ciekawe, wśród motoryzacyjnych gratek znajdują się uszkodzone auta nawet typowo europejskich marek, na przykład BMW, Mercedes, Audi czy Porsche.

Poszukując wymarzonego modelu, należy jednak zachować wzmożoną ostrożność. Wielu handlarzy stara się sprzedać auta, które nie nadają się do jazdy. Niezachowanie rozwagi może sprawdzić, że sprowadzimy do Polski wrak do zezłomowania. Ciężko jest zweryfikować stan pojazdu na taką odległość. Dlatego też mądrze jest skorzystać z profesjonalnych firmach, które zajmują się importem samochodów zza wielkiej wody – tacy fachowcy mają zdecydowanie większą wiedzę na temat licytacji niż przeciętny kierowca. Zyskujemy wtedy gwarancję, że trafi do nas pojazd marzeń. Co ciekawe, numery VIN aut zakwalifikowanych jako szkoda całkowita w Stanach Zjednoczonych są całkowicie usuwane z każdego systemu.

Auta z wyższej półki

Samochody wysokiej klasy to zdecydowanie jeden z ulubionych segmentów, jeśli chodzi o import aut z USA. Porsche Cayenne, Audi Q7 czy Lexus RX – te fantastyczne samochody bez problemu zakupimy na amerykańskich aukcjach. Nie brakuje tam również aut typowych dla USA, jak Chrysler Voyager czy Ford Mustang. Warto jest kierować się wskazówką mówiącą, że im samochód jest droższy, tym inwestycja jest bardziej opłacalna. To na pojazdach luksusowych Polacy czynią największe oszczędności, a wynika to z ich wyjątkowo atrakcyjnej ceny za oceanem.

Aspektem, na który warto jest zwrócić uwagę, decydując się na auto z wyższej półki jest skomplikowany układ elektryczny. Aby amerykański pojazd mógł poruszać się po polskich drogach, należy poddać przeróbkom jego oświetlenie. Warto jest zapytać mechanika o ewentualny koszt takich zmian, ponieważ w aucie luksusowym może on być trochę większy.

Amerykańskie klasyki

Gratka dla prawdziwych fanów amerykańskiej motoryzacji – klasyki. Import aut, które mają co najmniej 30 lat to niesamowicie rentowna inwestycja. Dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych większość samochodów zabytkowych to nudne pojazdy, które często mijają na ulicach. Sytuacja diametralne się zmienia w europejskich realiach, ponieważ u nas te same auta uchodzą za klasyczne modele, które ciężko jest zakupić. Dzięki temu możemy cieszyć się prestiżowym autem sprzed lat w atrakcyjnej cenie.

Drugim, ale nie mniej ważnym aspektem, jest tańszy koszt importu samochodów zabytkowych. Co najmniej trzydziestoletnie auta nie wymagają zapłaty akcyzy oraz cła podczas sprowadzania ich z USA. Podlegają również łagodniejszej stawce podatku VAT, która wynosi 9% w wypadku niemieckich portów i 23%, kiedy zdecydujemy się przywieźć je prosto do Polski.

Inne opcje warte uwagi

Jak widać, import samochodów z USA to w pewnych wypadkach wyjątkowo opłacalny interes. Poza podanymi przykładami, na uwagę zasługują również auta elektryczne, które zwolnione są z akcyzy. Były one w Stanach Zjednoczonych mocne dofinansowywane, więc aktualnie można spotkać dużo ofert sprzedaży kierowanych przez banki po zakończonym okresie leasingu.

Zdecydowanie warto jest rozważyć zakup samochodu z USA. Ten krok może okazać się najrentowniejszą inwestycją w naszym życiu!