Jak sprowadzić auto z USA krok po kroku

Samochody z Ameryki kuszą mieszkańców Europy wyjątkowo atrakcyjnymi cenami, wyjątkowością dostępnych modeli oraz ilością dodatkowego wyposażenia. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, iż procedura importu pojazdu ze Stanów Zjednoczonych jest niesamowicie skomplikowana. Prawda jest jednak taka, że dokładne poznanie etapów sprowadzania samochodu z Ameryki pozwala w prosty dokonać wszystkich formalności. Jeśli pragniesz więc jeździć maszyną, która będzie budzić podziw na ulicach, przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak sprowadzić auto z USA.

Firmy pośredniczące – pomocna dłoń podczas importu

Decydując się na zakup samochodu z Ameryki, wiele osób postanawia powierzyć sprawę pośrednikom, czyli profesjonalistom, którzy od lat zajmują się sprowadzaniem aut z USA i dokładnie znają całą procedurę. Atutem, który przemawia za tym, iż warto skorzystać z pomocy firmy pośredniczącej jest fakt, że stanowi to gwarancję bezpieczeństwa transakcji. Profesjonaliści wyszukują wymarzony pojazd w imieniu Klienta na portalach aukcyjnych, do których jako nieliczni mają dostęp. Ponadto pracownicy firm pośredniczących są w stanie na miejscu zweryfikować stan samochodu, na co mało który prywatny kupca mógłby sobie pozwolić. Ich pomoc okaże się także przydatna w momencie dopełniania formalności, których podczas sprowadzania auta z USA nie brakuje. Warto więc rozważyć opcję skorzystania z usług profesjonalistów, aby móc cieszyć się komfortem oraz bezpieczeństwem.

Procedura zakupu samochodu z Ameryki

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, aby zyskać wymarzone auto z USA, jest znalezienie ów pojazdu. Wbrew pozorom nie jest to tak prosta czynność, gdyż wymaga dokładnego sprawdzania stanu samochodu, co na odległość może być ciężkie. Jako prywatny kupca nie mamy też dostępu do wszystkich portali, które oferują licytację pojazdów. Właśnie dlatego ten proces będzie od nas wymagał odpowiedniej dawki cierpliwości.

Jeśli uda nam się znaleźć auto spełniające wszystkie wymagania, należy dokonać wpłaty, w skład której wejdzie wartość samochodu, prowizja aukcyjna i koszty prowizji bankowej za przelew do Stanów Zjednoczonych wysłany z Polski. Co po dokonaniu wpłaty? Musimy zająć się zorganizowaniem odpowiedniego transportu, a będzie on składał się z kilku etapów. Pierwszym z nich będzie przewiezienie auta do wybranego portu w Ameryce. Następnie firma wysyłkowa powinna wstawić nasz samochód do kontenera oraz załadować na statek. W tym wypadku koszty różnią się w zależności od przebytych kilometrów. Należy także dokonać wyboru europejskiego portu – najwięcej osób decyduje się na sprowadzenie pojazdu do Niemiec lub Holandii, rzadziej do Polski.

Opłaty podczas importu auta z USA

Kupując samochód z Ameryki, trzeba mieć na uwadze kilka nieodzownych opłat – cło, akcyzę, a także podatek VAT. Tu pojawia się odpowiedź na pytanie, dlaczego większość kupujących importuje pojazdy do Niemiec – cło wynosi tam zaledwie 10%. VAT obejmuje tam natomiast 19%, co stanowi korzystną ofertę w porównaniu do Polski. W Holandii cło kształtuje się na takim samym poziomie, jak u naszych zachodnich sąsiadów, natomiast podatek wynosi 21%.

Kolejną opłatą, która wynika pośrednio z importu auta z USA, jest konieczność dostosowania samochodu do jazdy na europejskich drogach. Auta skonstruowane w Stanach Zjednoczonych nie są zgrane z przepisami, z którymi mamy do czynienia w Unii Europejskiej. Najczęstszym problemem okazują się być tutaj światła oraz układ wydechowy. Po wprowadzeniu wszelkich niezbędnych zmian należy postarać się o dokument potwierdzający aktualny stan techniczny samochodu. Nie obędzie się także bez konsultacji z tłumaczem przysięgłym, który jako jedyny ma prawo przetłumaczyć dokumentację pojazdu.

Rejestracja samochodu ze Stanów Zjednoczonych

Kiedy spełnione zostaną wszystkie powyższe punkty, kupujący powinien odwiedzić urząd miasta na prawach powiatu lub starostwo powiatowe. Aby dopełnić formalności, należy oprócz wniosku zabrać ze sobą kilka stosownych rzeczy:

  • – dowód własności pojazdu,
  • – dowód odprawy celnej przywozowej,
  • – dowód rejestracyjny,
  • – dowód osobisty lub paszport,
  • – tłumaczenie dokumentacji sporządzone przez tłumacza przysięgłego,
  • – stare tablice rejestracyjne,
  • – dowód pozytywnego przejścia badania technicznego auta.

Dopiero teraz, kiedy zarejestrujemy pojazd i uiścimy opłatę za polisę OC, możemy cieszyć się z jazdy po polskich drogach.

Podsumowanie

Kiedy wiemy już, jak sprowadzić auto z USA, wiemy, iż jest to proces złożony, składający się z kilku istotnych opłat oraz formalności. Nie bez powodu tak wiele osób decyduje się na fachową pomoc firm pośredniczących. To opcja, którą zdecydowanie warto przemyśleć, jeżeli zależy nam na kupnie sprawdzonego samochodu ze Stanów Zjednoczonych.