Import motocyklu z USA – czy to się opłaca?

Zapewne każdy z nas marzył o bezkresnej, szybkiej jeździe na motocyklu, jaką można było podziwiać w jednym z najważniejszych filmów w historii kina amerykańskiego – „Easy Rider”. Teraz po wielu latach to marzenie można z łatwością zrealizować. Ekspresowy rozwój rynku motoryzacyjnego za Oceanem sprawił, że internetowe aukcje wręcz puchną od natłoku fantastycznych maszyn. Czy realia są równie piękne? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Wyjątkowo rozwinięty rynek

Największą zaletą importu maszyny ze Stanów Zjednoczonych jest fakt, iż tamtejszy rynek motocyklowy jest niesamowicie rozwinięty. W Ameryce Północnej można nabyć modele, które nigdy nie były w sprzedaży w Europie. Przed rozpoczęciem poszukiwań dobrze jest sprawdzić modele, jakie są produkowane oraz sprzedawane w USA. Duże zainteresowanie ma kultowy Harley Davidson, jednak chętnie wybierane są również modele takie jak Yamaha Super Tenere 1200 czy Kawasaki KLR 600.

Na co zwrócić uwagę?

Import motocykli z USA wiąże się z kilkoma czynnikami, na jakie trzeba zwrócić uwagę. Od sprzedawcy należy oczekiwać pełnej dokumentacji, a wśród niej „Certification of Title”, czyli certyfikatu własności. Podczas zakupu przydatna jest także wiedza z zakresu prawa bez której możemy paść ofiarą oszustów, chcących sprzedać motocykl z ukrytymi wadami.

Oprócz wyżej wymienionych czynników, liczy się również stan w jakim znajduje się maszyna ze Stanów Zjednoczonych. Prawidłowa ocena może być ciężka, gdy weryfikujemy to na odległość jedynie na podstawie zdjęć oraz opisu. Wiele osób decyduje się na poświęcenie kilku tygodni, aby odbyć podróż do USA. Nie każdy kupca może sobie jednak pozwolić na tak długą wyprawę, dlatego zdecydowanie warto rozważyć import pojazdu z pomocą doświadczonych fachowców, którzy znajdują się na miejscu i mogą samodzielnie dokonać rzetelnej oceny.

Opłaty związane z importem motocykli

Jak wiadomo, sprowadzenie maszyny ze Stanów Zjednoczonych to również kilka dodatkowych opłat, jakie należy uiścić po zakupie. Większość kupców decyduje się na zakup używanego motocyklu, który wymaga wizyty w warsztacie. Często zdarza się też, iż nowy właściciel wyposaża maszynę w dodatkowe elementy, np. stelaż na bagaże. Są to opłaty, jakie wynoszą kilkaset dolarów.

Przyjdzie nam także zapłacić za transport do wybranego europejskiego portu. Kontenery najczęściej pływają do Niemiec, Holandii oraz Polski, gdzie podatek VAT wynosi po kolei – 19, 21 i 23 procent. Samo miejsce w kontenerze to wydatek rzędu kilkuset dolarów. Wysokość cła jest natomiast zależna od tego czy motocykl został wyprodukowany w Ameryce, czy też poza jej granicami.

Kiedy pojazd dotrze już do wybranego portu, niezbędne jest uiszczenie opłat związanych z rejestracją motocyklu w kraju. Należy także skorzystać z pomocy tłumacza wieczystego, który przetłumaczy dokumentację na język polski. Nie można zapominać również o pierwszym niezbędnym przeglądzie, jaki trzeba wykonać na terenie Polski.

Pomoc przy imporcie pojazdu z USA

Aby mieć pewność, że do naszego garażu trafi wymarzony motocykl, który nie będzie miał ukrytych wad, dobrze jest postawić na współpracę z zaufanymi firmami, które zajmują się importem motocykli z Ameryki. Zakup przeprowadzony z pomocą fachowców to gwarancja zaoszczędzenia dużej ilości czasu – to po stronie firmy stoi rzetelne sprawdzenie pojazdu, import do Europy oraz transport do wybranego miejsca. Dzięki specjalistom, nie trzeba poświęcać czasu na naukę przepisów obowiązujących na terenie Stanów Zjednoczonych. Ponadto tego typu firmy mają swoich przedstawicieli w USA, mogą oni ocenić faktyczny stan pojazdów, a kupca nie musi organizować wielkiej wyprawy za Ocean. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę dodatkowe opłaty, jakie przyniesie skorzystanie z takiej pomocy, ostateczna kalkulacja będzie jednoznaczna – pomoc profesjonalnej firmy pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu, nerwów oraz pracy.

Dzięki fachowej firmie zajmującej się importem pojazdów z USA, możliwe jest dokładne oszacowanie kosztów, co w wypadku zakupu na własną rękę czasami staje się niemożliwe. Logistyczne oraz prawne aspekty zakupu potrafią pochłonąć dodatkowe sumy, jeżeli te obowiązki spoczną na naszych barkach.

Jeżeli posiadanie amerykańskiej maszyny wciąż pozostaje jedynie marzeniem, nie zastanawiaj się dłużej i już dziś zacznij przeglądać portale aukcyjne. Radość z bezkresnej jazdy gwarantowana!