Import motocykla z USA: krok po kroku

Motocykle z Ameryki kuszą nas, Europejczyków, nie tylko atrakcyjnymi cenami. Za oceanem jest znacznie większy wybór jednośladów – i tych nowych, i używanych.

Chociaż do ceny motocykla doliczyć należy opłaty rejestracyjne i transportowe, finalna kwota może i tak okazać się korzystniejsza od zakupu maszyny w Polsce. Jak zatem przebiega sprowadzanie motocykla z USA?

Krok pierwszy: wybór motocykla i licytacja

Pierwszym etapem procesu importowego jest znalezienie odpowiedniego dla nas modelu. Przed rozpoczęciem poszukiwań warto sprawdzić, jakie modele motocykli są sprzedawane w Ameryce. Rynek ten sprzyja fanom jednośladów – wiele modeli, które nigdy nie były możliwe do nabycia w Europie, można zakupić w Ameryce Północnej.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Trudno ocenić faktyczny stan pojazdu na podstawie jedynie zdjęć i opisu. Niektórzy zainteresowani decydują się na wyjazd od Ameryki i osobiste oględziny motocykla. My radzimy, żeby przede wszystkim korzystać z zaufanych stron z aukcjami. Polecamy m.in. www.copart.com czy www.iaai.com. Wycieczka do Stanów generuje dodatkowe koszty – jeśli chcemy być pewni swojego zakupu, warto rozważyć powierzenie importu firmie, która się w tym specjalizuje.

Od sprzedawcy motocykla należy oczekiwać jego pełnej dokumentacji, w tym „Certification of Title” (certyfikatu własności).

Gdy dokonamy już wyboru motocykla, pozostanie nam tylko uiścić opłatę i poczekać na wyniki licytacji (w przypadku przegranej licytacji, kwota kaucji jest zwracana).

Krok drugi: transport

Należy pamiętać, że cena podana w ogłoszeniu aukcji nie jest kwotą ostateczną. Niekiedy doliczana jest opłata (zazwyczaj kilkaset dolarów) za wyposażenie motocykla w dodatkowe elementy, jak np. stelaż na bagaże.

Jesteśmy zobowiązani opłacić również transport: miejsce w kontenerze, w którym motocykl będzie podróżował do wybranego europejskiego portu (kilkaset dolarów). Najczęściej pojazdy sprowadza się do: Niemiec, Holandii i Polski – od lokalizacji portu zależy wysokość podatku VAT (w Polsce wynosi on 23%), a od miejsca produkcji motocykla – wysokość cła.

Gdy motocykl dotrze do Europy, należy zająć się jego transportem do miejsca docelowego – domu przyszłego posiadacza. Uwaga! Aby pojazd sprowadzony z USA mógł jeździć po polskich drogach, należy go zarejestrować.

Krok trzeci: rejestracja

W proces rejestracji wchodzą: zgromadzenie niezbędnych dokumentów (z czym wiąże się konieczność pomocy tłumacza wieczystego – ok. 100zł za przetłumaczenie dokumentów), uiszczenie opłaty rejestracyjnej (190zł) i odbycie przeglądu technicznego na terenie Polski (ok. 60zł).

Importu pojazdu z USA to proces przede wszystkim skomplikowany – poznanie go w stopniu pozwalającym na samodzielne sprowadzenie motocykla może zająć wiele czasu. Podczas importu na niedoświadczonego importera czyha wiele pułapek i zawiłości formalnych. Jeśli chcemy zaoszczędzić czas i uniknąć problemów, a móc cieszyć się motocyklem zza oceanu praktycznie bez wychodzenia z domu, warto powierzyć sprowadzenie jednośladu doświadczonej firmie importerskiej.

Zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych.