Import łodzi z USA – na co zwrócić uwagę?

Zakup łodzi lub jachtu stanowi niemały wydatek, dlatego na wybór wymarzonego modelu należy poświęcić dużą ilość czasu. Jest to szczególnie ważne, gdy decydujemy się na import łodzi spoza granic Polski. Najlepiej jest z pewnością skorzystać z pomocy fachowców zawodowo zajmujących się importem. Dzięki temu, iż znajdują się oni w Stanach Zjednoczonych, mogą na żywo ocenić stan łodzi. Możliwość dokładnego obejrzenia jednostki pływającej jest dla osób przebywających w Polsce ograniczona do udostępnionych zdjęć oraz informacji. Używane łodzie często wymagają doposażenia lub wymiany kilku części. Jak więc uchronić się przed zakupem modelu, który nie nadaje się do użytku? Poniżej przedstawiamy kilka aspektów na jakie należy zwrócić uwagę importując łódź „z drugiej ręki”.

Ogólny stan łodzi

Na podstawowe informacje dotyczące stanu modelu składa się kilka czynników, wśród których znajdziemy wiek łodzi. Pamiętajmy, iż nawet najbardziej luksusowy model może nie nadawać się do użytku, jeśli poważnie nadgryzł go ząb czasu. Kolejnym elementem, który nie może umknąć uwadze kupującego, jest to, czy łódź posiadała w przeszłości uszkodzenia, a jeśli tak – to czy zostały stuprocentowo naprawione w fachowy sposób. Znamiona nieprawidłowego użytkowania najłatwiej jest znaleźć w okolicy dziobu, rufy oraz burty.

Również osprzęt powinien zostać poddany dokładnej ocenie. Nie decydujmy się na import łodzi, której wnętrza nie widzieliśmy. Każda poważna aukcja powinna zawierać choć kilka zdjęć przedstawiających środek – przede wszystkim ewentualnych elementów drewnianej zabudowy, ponieważ to po nich najłatwiej jest ocenić, czy łódź uległa przeciekom.

Dokumentacja oraz legalność

Decydując się na import łodzi używanej, z pewnością zechcemy wprowadzić w niej małe zmiany. Okaże się to niemożliwe bez posiadania rzetelnej dokumentacji modelu. Można w niej znaleźć informacje dotyczące przekrojów czy instalacji. Jeżeli okaże się, że łódź nie posiada takiej dokumentacji, jest wysoce prawdopodobne, iż mamy do czynienia z tzw. garażówką.

Nie można również zapominać o komplecie niezbędnych dokumentów. Upewnijmy się, że w zestawie jest m.in. dowód rejestracyjny oraz stara umowa kupna. Wszystkie przekazane nam dane dobrze jest też zweryfikować, aby nie natknąć się na nieodpowiedni model.

Import łodzi z USA

Odnalezienie odpowiedniej łodzi w realiach Stanów Zjednoczonych nie jest trudne. Duże zainteresowanie jachtingiem sprawia, iż amerykańscy użytkownicy często wymieniają modele na coraz to nowsze, sprzedając stare nabytki po atrakcyjnej cenie. Jeżeli wybór wymarzonej jednostki pływającej mamy już za sobą, należy przygotować łódź się do konieczności dopełnienia formalności oraz zorganizowania transportu.

W kwestii dostarczenia łodzi do Europy najlepiej jest decydować się na kontenery, które regularnie przypływają z USA. Istotnym elementem jest wybór destynacji. To od niej będzie zależeć wysokość poniesionych opłat. Najpopularniejsze miejsca dostarczenia łodzi to zdecydowanie Niemcy, Holandia i Polska, w których wysokość podatku VAT wynosi po kolei 19, 21 oraz 23 procent.

Co więcej, w wypadku łodzi z USA sprowadzanych do Polski lub Niemiec, służby celne wymagają certyfikatu CE. Jego cena u naszych zachodnich sąsiadów wynosi 1 500 Euro. To jeden z argumentów przemawiających za importem łodzi ze Stanów Zjednoczonych do Holandii, gdzie ten certyfikat nie jest potrzebny.

Zaufaj specjalistom

Jak widać, wybór odpowiedniego modelu na odległość jest bardzo utrudniony. Nie sposób jest rzetelnie ocenić, czy cały osprzęt, wnętrze oraz instalacje są w nienaruszonym stanie, jeśli polegamy wyłącznie na zdjęciach oraz opisie. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonych osób, które są w Stanach Zjednoczonych i mogą dokładnie obejrzeć łódź.

Taką fachową pomocą zajmują się firmy importujące pojazdy z USA. Zatrudniają one m.in. osoby, które mają wieloletnie doświadczenie w pracy z jachtami oraz łodziami. Współpraca ze specjalistami to nie tylko gwarancja zakupu odpowiedniego modelu – tego typu firmy biorą na swoje barki odpowiedzialność za bezpieczny transport łodzi do wybranego europejskiego portu. Dopełniają oni również wszelkich formalności, które zajęłyby dużo cennego czasu.

Chcąc zakupić wymarzoną łódź z USA warto jest zdecydować się na pomoc fachowców. Taka decyzja pozwoli zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu oraz uzyskać pewność, że importowany model będzie nam niezawodnie służył przez długie lata.