Import łodzi z USA krok po kroku

Czy import łodzi ze Stanów Zjednoczonych to dobry pomysł? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Amerykański rynek to bogactwo jachtów i łodzi dobrych jakościowo – bez względu na to, czy są nowe, czy używane. Chociaż taki zakup wymaga nakładów finansowych, okazuje się, że sprowadzenie łodzi czy jachtu z USA, wraz z kosztami transportu, może finalnie wynieść mniej niż kupienie takiego samego modelu w Europie. Jak wygląda sprowadzenie łodzi i jachtu ze Stanów Zjednoczonych krok po kroku?

Krok 1: WYBÓR ŁODZI I LICYTACJA

Zakup łodzi to niemały wydatek, więc wybór odpowiedniego modelu powinien zająć trochę czasu. Wpływ na decyzję będą miały różne czynniki, jak na przykład: cel posiadania łodzi, liczba jej użytkowników czy ograniczenia finansowe. Podczas wybierania łodzi na aukcjach, kupujący powinien wziąć pod uwagę wiek przyszłego nabytku oraz czy łódź jest (lub była) uszkodzona. Decydując się na samodzielny import łodzi z USA, musimy pamiętać, że bez osobistej wizyty u sprzedającego, jedynym źródłem wiedzy o łodzi są zdjęcia i opis aukcji. Bardzo istotne jest zatem, by korzystać z zaufanych stron domów aukcyjnych, np. www.copart.com czy www.iaai.com. Pomoc firmy pośredniczącej, która ma swoich konsultantów w Stanach Zjednoczonych, daje pewność, że łódź, która przyjedzie do klienta do Polski będzie zgodna ze zdjęciami i opisem aukcji. Gdy zainteresowany dokona już wyboru łodzi, pozostanie mu tylko uiścić opłatę i poczekać na wyniki licytacji (w przypadku przegranej licytacji, kwota kaucji jest zwracana). Od sprzedawcy łodzi należy oczekiwać jej pełnej dokumentacji, w tym „Certification of Title” (certyfikatu własności).

Krok 2: TRANSPORT

Finalny koszt łodzi zależeć będzie od dystansu, jaki pokona ona ze Stanów Zjednoczonych do nabywcy. Łódź zostanie przetransportowana kontenerem do Europy. Najlepiej wybrać taką trasę, która jest często uczęszczana – najpopularniejszymi miejscami dostarczenia są: Niemcy, Holandia i Polska. Od miejsca docelowego uzależniona jest wysokość podatku VAT, w Niemczech wynosi on 19%, w Holandii – 21%, a w Polsce – 23 %. Warto wiedzieć, że w przypadku łodzi sprowadzanej do Niemiec i Polski, służby celne wymagają certyfikatu CE. W Niemczech taki certyfikat kosztuje 1500 euro. Natomiast w holenderskim porcie Rotterdam zupełnie nie jest wymagany.

Krok 3: REJESTRACJA

W kwietniu 2018 roku Sejm RP przyjął projekt ustawy o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 metrów, zgodnie z planem reforma ma wejść w życie z początkiem sierpnia roku 2020. Do tej pory istniało sześć różnych rejestrów, a procedury rejestracji, wymagane dokumenty czy opłaty w każdej z tych jednostek były różne. Na mocy ustawy zostanie utworzony jeden rejestr dla wszystkich jednostek pływających (śródlądowych, morskich, żaglowych, motorowych, w tym przeznaczone do połowu ryb) o długości do 24 metrów. Obowiązek rejestracji dotyczy wszystkich jednostek pływających o długości co najmniej 7,5 metra lub z silnikiem o mocy co najmniej 15kW. Wniosek o rejestrację jachtu lub innej jednostki pływającej można składać w dowolnym starostwie, Polskim Związku Żeglarskim (PZŻ), Polskim Związku Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego (PZMWiNW) lub przez internet (za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej: e-Puap). W lecie 2020 roku zmienią się także zapisy dotyczące opłat rejestracyjnych. Do tej pory opłata ta uzależniona była od rozmiarów rejestrowanego obiektu i mogła wynosić nawet 375 złotych. Według nowych przepisów opłata za rejestrację i wydanie dokumentu rejestracyjnego (zmianę danych w rejestrze lub wydanie wtórnika dokumentu rejestracyjnego) jest stała i wynosi 80zł.

Import jachtów i łodzi z USA to proces przede wszystkim skomplikowany – poznanie go w stopniu pozwalającym na samodzielne sprowadzenie łodzi może zająć wiele czasu. Podczas importu na niedoświadczonego importera czyha wiele pułapek i zawiłości formalnych. Fachowcy, zajmujący się importem, mają swoich pracowników w Stanach Zjednoczonych, skąd sprowadzane są łodzie. Dokonają oni bardzo szczegółowego przeglądu łodzi, który pozwoli zweryfikować rzeczywistość z opisem i zdjęciami na aukcji.

Jeśli chcecie Państwo zaoszczędzić czas i uniknąć problemów, a móc cieszyć się jachtem zza oceanu praktycznie bez wychodzenia z domu, warto powierzyć import doświadczonej firmie. Autoautousa.com zaprasza do kontaktu wszystkich zainteresowanych.