Import aut z USA: zalety i wady

Zastanawiasz się nad sprowadzeniem samochodu zza oceanu? Próbujesz szacować zyski i straty? Pozwól nam rozwiać swoje wątpliwości.

Jak każda inwestycja, import samochodu wiąże się z korzyściami, ale i jednocześnie z ryzykiem. Jakie są zatem zalety, a jakie możliwe wady sprowadzenia samochodu z USA? Jak zminimalizować istniejące ryzyko? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym tekście poniżej:

Import aut z USA: zalety

  • Możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Samochody w Stanach Zjednoczonych – i te nowe, i te używane – są tańsze niż takie same auta w Polsce, czy w Europie (zakup jest opłacalny i atrakcyjny nawet po doliczeniu kosztów transportu). Warto zaznaczyć, że cena auta w znacznym stopniu zależy od aktualnego kursu dolara amerykańskiego – oczywiście, im jest on tańszy, tym bardziej wzrasta opłacalność zakupu. Najwięcej zaoszczędzić można przy zakupie samochodów tzw. luksusowych: kosztujących powyżej 100 tysięcy złotych.
  • Amerykańskie samochody używane są w dużo lepszym stanie niż te europejskie. Amerykanie – ze względu na wysoki status materialny – mają w zwyczaju często zmieniać samochody. Gdy np. zdarzy im się stłuczka, często nie angażują się w naprawy. Nie inwestują także w wymiany części ze względów eksploatacyjnych. A więc gdy chcą sprawić sobie nowy samochód, zależy im na szybkiej i sprawnej sprzedaży starego – stąd niska cena za samochód w dobrym stanie: niestary, z małym przebiegiem. Ponadto koszty naprawy w Polsce są znacznie niższe niż w Ameryce, więc opłaca się także kupić i sprowadzić ze Stanów samochód powypadkowy.

Import aut z USA: wady

  • Import auta z USA to proces żmudny i skomplikowany. Trwa zazwyczaj od 6 do 8 tygodni, do tego doliczyć należy także czas potrzebny na zaznajomienie się z całym przebiegiem sprowadzenia auta, wszystkimi niezbędnymi formalnościami: od zorganizowania transportu, przez przystosowanie samochodu do polskich wymogów, po rejestrację, czyli tłumaczenie dokumentów i składanie wniosków. Nie można pomijać także kwestii możliwych niebezpieczeństw (np. nieuczciwi sprzedawcy) czy problemów (np. zagubienie dokumentów). Nieznajomość obowiązujących przepisów, dotyczących sprowadzania aut zza granicy działa na niekorzyść kupującego. Czy wiedziałeś, że uszkodzenia powypadkowego samochodu nie mogą przekraczać 70%? Taki samochód w Polsce nie może zostać zarejestrowany, zostanie uznany za odpad, a za nielegalne międzynarodowe transportowanie odpadów grozi kara grzywny w wysokości nawet 50 tysięcy złotych.
  • Nie jesteś do końca pewien, co przyjedzie do Ciebie, jeśli nie sprawdzisz samochodu osobiście. Wyjazd do Stanów Zjednoczonych wiąże się znowu z koniecznością zagospodarowania wolnego czasu, ale jest to również dodatkowy, niemały koszt. Szukając upatrzonego auta, zainteresowany kupnem może jedynie polegać na zamieszczonych w aukcji zdjęciach, opisowi oraz uczciwości sprzedawcy.

Zostaw to nam

Jeśli przez powyżej przedstawione wady chcesz zrezygnować ze sprowadzenia upatrzonego samochodu z USA, mamy dobrą wiadomość. Wszystkie te trudności zostaną wyeliminowane przez nas, firmę importową. Swoją pracę wykonujemy od wielu lat, a dzięki cennemu doświadczeniu, znamy import od podszewki. Wiemy, które domy aukcyjne współpracują jedynie ze sprawdzonymi, godnymi zaufania sprzedawcami. Jako importer mamy dostęp do zamkniętej listy najbardziej atrakcyjnych ofert. Nasi pracownicy znajdują się w Stanach Zjednoczonych, więc osobiście dopilnują, żeby auto zaprezentowane w aukcji w stu procentach odpowiadało rzeczywistości. Gdy przyjdzie czas na transport, doradzimy w wyborze punktów dostarczenia, by koszty transportu były możliwie jak najkorzystniej zoptymalizowane. Bez trudu zajmiemy się wszystkimi niezbędnymi formalnościami podatkowo-celnymi, towarzyszącymi sprowadzaniu samochodu zza granicy – pomożemy także podczas rejestracji samochodu w Polsce. Z nami Twoimi jedynymi zadaniami będą: wybór interesującego Cię egzemplarza i wpłacenie odpowiedniej sumy na licytacji. Resztą zajmiemy się my, byś mógł bez zmartwień jedynie czekać na swój wymarzony samochód. Możesz skorzystać z naszego kalkulatora, by oszacować koszty sprowadzenia auta ze Stanów Zjednoczonych.

Masz pytania? Chętnie pomożemy – skontaktuj się z nami!