Import aut z USA: poradnik

Sprowadzanie samochodów staje się coraz bardziej popularne w Polsce i wielu Polaków decyduje się na ten opłacalny interes. W tym artykule doradzamy, co zrobić, by import aut z USA był sprawny i satysfakcjonujący.

Rynek aut importowanych zza oceanu ma się świetnie. W samym miesiącu styczniu 2018 roku sprowadzonych zostało aż 77 557 używanych samochodów osobowych i dostawczych. To właśnie ze Stanów Zjednoczonych Polacy najchętniej sprowadzają samochody – auta z amerykańskiego rynku stanowią aż 92% wszystkich importowanych. Do najchętniej sprowadzanych aut zza oceanu należą te średniej klasy, SUV-y i samochody sportowe. Mało kto jednak wie, że najbardziej opłacalne są te drogie samochody. O wiele więcej zaoszczędzimy, sprowadzając auta za ponad 100 tysięcy niż te za 30-50 tysięcy. W roku 2018 najczęściej importowanymi przez Polaków samochodami z USA były: Ford Fusion, Audi Q5, Audi A4, Audi A5, BMW Serii 3, Volkswagen Passat CC.

O czym należy pamiętać podczas wyszukiwania wymarzonego auta i późniejszego jego importu?

1. Korzystaj z rzetelnych domów aukcyjnych

To absolutna podstawa podczas kupowania samochodu zza oceanu. Rzetelne domy aukcyjne gwarantują współpracę jedynie z uczciwymi sprzedawcami. Godnymi polecenia domami aukcyjnymi są: copart.com, iaai.com, impactauto.ca, manheim.com czy craiglist.com. W tym miejscu warto także polecić stronę carfax.eu/pl, za pomocą której można sprawdzić w bazie amerykańskich pojazdów wiele przydatnych dla przyszłego właściciela informacji, jak np. rzeczywisty przebieg licznika, historię samochodu i ew. stłuczki, w których brał udział.

2. Zbierz informacje o modelu i marce

Zanim zakupisz swój wymarzony samochód, dowiedz się jak najwięcej o marce i modelu. Jak wiadomo, niemal każde auto ma jakieś wady. Warto wiedzieć, na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu. Dobrze jest zasięgnąć opinii kierowców, którzy zetknęli się z samochodem w praktyce. Możesz popytać znajomych, poszukać wpisów na forach motoryzacyjnych albo testów i recenzji na blogach.

3. Nie sugeruj się wyłącznie wiekiem

Średnia wieku sprowadzanych z USA do Polski aut wynosi 11,5 roku. Tutaj warto wspomnieć, że zazwyczaj wiek samochodów amerykańskich nie odpowiada wiekowi samochodów europejskich. Na ogół auta amerykańskie są w znacznie lepszym stanie technicznym niż pojazdy z rynku europejskiego. Nic więc dziwnego, że Polacy decydują się na amerykańskie auta klasyczne, które zwykle odznaczają się bogatym wnętrzem i unikatowym prestiżem. Warto też mieć na uwadze, że o wiele łatwiej będzie dostać części do samochodów popularnych, najlepiej ciągle produkowanych.

4. Uważaj przy imporcie aut uszkodzonych

Zagraniczne rynki motoryzacyjne kryją wiele pułapek, w które wpaść może zachęcony atrakcyjną ceną klient. Jedną z nich jest sprowadzenie niesprawnego auta bez możliwości jego naprawy w Polsce. Samochód z takim oznaczeniem nie zostanie zarejestrowany w Polsce, ponieważ zostanie zakwalifikowany jako odpad. Tak stanie się, gdy uszkodzenia będą obejmowały więcej niż 70% samochodu. A gdy organ celny stwierdzi nielegalne międzynarodowe przemieszczanie odpadów, może nam grozić kara w wysokości nawet 50 tysięcy złotych.

5. Pamiętaj o modyfikacjach

Żeby sprowadzony samochód mógł jeździć po polskich drogach, często musi zostać uprzednio przystosowany. Amerykańskie samochody mają reflektory zaprojektowane tak, że nie doświetlają pobocza, kierunkowskazy z tyłu są czerwone, a z przodu białe (zamiast żółte z każdej strony), często także brakuje tylnego światła przeciwmgłowego, które jest obowiązkowe w Europie. Zazwyczaj należy dokonać modyfikacji oświetlenia i przekodować komputer. Średni koszt takich przekształceń to 1200 zł brutto.

6. Rozważ usługi firmy importowej

Za skorzystaniem z usług firmy, której domeną jest import aut z USA, na pewno przemawia wygoda. Klient zwolniony jest z wszelkich formalności podatkowo-celnych, które dla niewtajemniczonych są zawiłe i skomplikowane. Doświadczenie firmy daje gwarancję, że będzie ona umiała postąpić prawidłowo w każdej sytuacji i wybrnąć z każdej prawdopodobnej komplikacji, jak np. zagubienie dokumentów. Ponadto, wiele firm proponuje klientom załatwienie sprawy transportu do Polski, więc klient może dosłownie sprowadzić samochód z USA, nie wychodząc z domu!

Import aut z USA to nie lada wyzwanie, ale podejmują się go rzesze ludzi, ponieważ to całkiem opłacalny interes. Jeśli nie chcesz tracić czasu na zaznajomienie się z całym tym złożonym procesem, zachęcamy do skorzystania z naszych usług!