Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA?

Każdy szanujący się fan motoryzacji wie, że poszukując auta w dobrej cenie, warto jest szukać okazji w Stanach Zjednoczonych. Jest to wyjątkowo opłacalna opcja, pozwalająca zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ponadto amerykański rynek oferuje modele oraz wyposażenie niemożliwe do kupienia na terenie Polski. Przed podjęciem decyzji o imporcie wymarzonego pojazdu zza Oceanu, warto jednak zaznajomić się ze wszystkimi opłatami, które należy uiścić. Nie można też zapomnieć o fakcie, iż mogą wystąpić niewielkie wahania w cenach, które uzależnione są od aktualnego kursu dolara amerykańskiego. Dopiero wtedy można prawidłowo oszacować, ile kosztuje sprowadzenie auta z USA. W naszym artykule przedstawiamy po kolei wszystkie koszty związane z importem samochodu z Ameryki.

Opłaty związane ze sprowadzeniem auta z USA

Koszty importu pojazdu zza wielkiej wody nie ograniczają się wyłącznie do wartości samego pojazdu. W skład kosztorysu wejdą m.in. opłaty transportu czy dopięcia formalności. Niewiele osób decyduje się przecież na samodzielną podróż do Stanów Zjednoczonych. Zdecydowana większość kupców postanawia dokonać zakupu za pomocą Internetu, często z cenną pomocą firm pośredniczących, które są wyspecjalizowane w imporcie pojazdów z USA.

Pierwszą opłatą, jaką będzie nam dane uiścić, jest prowizja aukcyjna za wygraną licytację. Jej wartość będzie zależała od tego, ile kosztowało dane auto. Dom aukcyjny również ma wpływ na to, jak będzie kształtować się ta opłata. Zazwyczaj oscyluje ona w granicy kilkuset dolarów. Sama opłata za auto zostaje powiększona o koszty wysłania przelewu z Polski do USA. Przesłania wymagają również wszystkie dokumenty dołączone do samochodu, a to generuje dodatkową opłatę. Warto mieć na ten aspekt przygotowane dodatkowe kilkadziesiąt dolarów w portfelu.

Kolejnym etapem jest transport zakupionego samochodu do wybranego portu znajdującego się na terenie Ameryki. Ważną informacją jest fakt, iż tego typu pojazd może być wyłącznie holowany lub wieziony za pomocą lawety. Jak można się domyślić, opłata będzie uzależniona od ilości kilometrów do przebycia. Warto przygotować na transport do portu kilkaset dolarów.

Aby pojazd mógł dotrzeć do Europy, musi przedostać się przez Atlantyk, a do tego niezbędne będzie wykupienie stosownego miejsca na statku, a dokładniej w kontenerze. Dobrą informacją jest fakt, iż w jednym kontenerze mogą zmieścić się nawet trzy auta.

W tym momencie przychodzi czas na uiszczenie opłat celnych, a te będą różnić się w zależności od tego czy pojazd przetransportowany zostanie do portu w Niemczech, Holandii czy też w Polsce. Pierwsza opcja jest wybierana wyjątkowo chętnie, ponieważ cło u naszych zachodnich sąsiadów wynosi zaledwie 10% wartości auta, natomiast za VAT zapłacimy 19%. W Holandii cło kształtuje się na takim samym poziomie, za podatek przyjdzie nam jednak uiścić opłatę w wysokości 21%. Jeżeli jednak zdecydujemy się na transport pojazdu do Polski, musimy również pamiętać o opłaceniu akcyzy, która uzależniona jest od pojemności silnika. W przypadku samochodów z jednostką napędową do 2.0L wyniesie ona 3,1%. Jeśli auto przekracza tę pojemność, akcyza wyniesie 18,6%.

Kolejnymi opłatami są oczywiście te poniesione na rzecz rejestracji i ubezpieczenia pojazdu w Polsce. Może również wystąpić potrzeba dostosowania samochodu do przepisów Unii Europejskiej – ta sytuacja dotyczy najczęściej świateł, szczególnie kierunkowskazów. Po wprowadzeniu wszystkich niezbędnych poprawek pozostaje przeprowadzenie przeglądu technicznego oraz przetłumaczenie całej dokumentacji pojazdu na język polski.

Podsumowanie

Wiemy już, ile kosztuje sprowadzenie auta z USA. Jak widać import samochodu zza wielkiej wody to szereg dodatkowych opłat, o których należy pamiętać w trakcie wykonywana transakcji. Są one uzależnione od wielu czynników, chociażby od aktualnego kursu dolara amerykańskiego. Aby zdjąć z siebie stres oraz obowiązek pilnowania o wszystkich formalnościach, dobrze jest skorzystać z fachowej pomocy doświadczonej firmy pośredniczącej. Pomoc tego typu profesjonalistów obejmuje nie tylko wylicytowanie wybranego pojazdu, ale również pamiętanie o uiszczaniu niezbędnych opłat. Nie bez powodu tak wiele osób, które marzą o amerykańskim aucie, bez wahania postanawia powierzyć sprawę firmie pośredniczącej. Z pomocą fachowców import samochodu ze Stanów Zjednoczonych może okazać się jedną z najlepszych transakcji, jakich dokonamy w naszym życiu!