Hummer: żołnierz i cywil w jednym

Hummer to doskonały przykład tego, że samochód może jednocześnie świetnie radzić sobie na polu bitwy i na miejskich ulicach. 25 lat temu ten motoryzacyjny kolos zdobył amerykańskie serca, a dzisiaj rzadko widać go na ulicach. Jaka jest historia Hummera?

Wojenne korzenie

Początki Hummera sięgają roku 1979, w którym to amerykański rząd ogłosił otwarcie konkursu na zaprojektowanie dla armii kraju nowych pojazdów. Miały być to High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicles, czyli Wielozadaniowe Pojazdy Kołowe o Wysokiej Mobilności. Samochody miały być wszechstronne – sprawdzać się w warunkach bojowych. W przetargu mierzyły się trzy przedsiębiorstwa: Chrysler Defence, Teledyne Continental i AM General (AMC). Wygrała spółka AM General i rozpoczęła prace nad projektem. Po trzech latach powstała ostateczna wersja HMMWV (skrót od wcześniej wspomnianej nazwy High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicles). Mówi się, że w budowie samochodu uczestniczyli inżynierowie NASA. Opiewający na 1,2 miliarda dolarów kontrakt, miał zaopatrzyć armię w 55 tysięcy aut. Pierwszym, poważnym starciem, w którym uczestniczył HMMWV, był konflikt z Irakiem w Zatoce Perskiej, określany Pustynną Burzą (1991). Żołnierze od tamtego czasu zwykli nazywać pojazd Humvee.

Od żołnierza do cywila

Marka Hummer powstała w 1992 roku i wtedy też rozpoczęła się sprzedaż cywilna HMMWV, nazwanego Hummer H1. Pierwszy jego egzemplarz został wykonany na specjalne zamówienie Arnolda Schwarzeneggera. Samochód przeznaczony był do jazdy w terenie i mimo 3,5 tonowej wagi, świetnie spisywał się nawet w ciężkich warunkach. Wyposażony był w mocny silnik, którego moc wahała się od 150 KM do 305 KM. W 1999 roku prawa do marki wykupił koncern General Motors, a w następnych latach Hummer wypuścił kolejne modele z serii: H2 i H3. Hummer H2 zaliczyć można do segmentu SUV-ów, miał budowę o znacznie subtelniejszych rysach niż jego poprzednik – H1. Wyposażono go w silnik o mocy 321 KM (podstawowa wersja). Dodatkowo, posiadał wiele nowoczesnych udogodnień: otwierany dach, telewizję z DVD, klimatyzację. Hummer H3 został „odchudzony”, by lepiej wpasować się w rynek europejski. Zaproponowano dwie wersje: jedną do jazdy w terenie, drugą – w mieście. Podstawowy silnik miał moc 220 KM.

W kawałkach

Choć produkcja Hummera H3 zakończyła się w 2010 roku i powstawały auta koncepcyjne (np. Hummer HX), nie doczekał się on następcy. Zamierzano wyprodukować Hummera H4, najmniejszego jak do tej pory z Hummerów, rozmiarami przypominającego Jeepa Wranglera, ale plany nie zostały zrealizowane.

W 2014 roku wznowiono sprzedaż Hummera H1 pod nazwą Humvee C-Series, ale jedynie na zamówienie. Zainteresowany nabywca otrzymuje zestaw części do samodzielnego złożenia. Koszty silnika i skrzyni biegów musi pokryć sam, ponieważ nie są dołączone do zestawu. Fani Hummerów mają jeszcze możliwość sprowadzenia samochodu z USA.

Trudno powiedzieć, jak będzie wyglądała przyszłość marki Hummer. Aktualnie samochody te są używane w wielu armiach, między innymi w naszych, polskich siłach zbrojnych, ale na miejskich ulicach jest ich coraz mniej.