Harley-Davidson: tradycja i prestiż

Motocykli Harleya-Davidsona chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Na całym świecie owiane są legendą i uważane za symbol klasy.

Hasło „Harley-Davidson” na myśl przywodzi powiew wiatru i zapach skóry – bo w co innego ubrany może być kierujący takim motocyklem, jeśli nie w skórzaną kurtkę? Posiadanie motocykla Harleya-Davidsona równa się posiadaniu prestiżu. Jak powiedział Luigi Rivola z „Racing Motorcycles”: „Harley-Davidson jest jedynym przedsiębiorstwem motocyklowym na świecie, które tak dużą wagę przywiązało do tradycji i odniosło sukces”. Jaka jest zatem historia najsłynniejszych motocykli na świecie?

O dwóch takich, co stworzyli motocykl

Historia marki ma swój początek w 1901 roku, w małej komórce za zwyczajnym amerykańskim domem – wtedy to William Sylwester Harley i Arthur Davidson stworzyli prototyp motocykla. W ramach eksperymentu, mężczyźni przymocowali do ramy rowerowej cztery silniki. Popularna wśród motocyklistów anegdota mówi, że pierwszy gaźnik do silnika stworzono z pustej puszki po pomidorach. Już dwa lata później, przy wsparciu braci Arthura: Williama A. i Waltera Davidsonów, dwóch pasjonatów jednośladów stworzyło pierwszy model motocykla na sprzedaż – Silent Grey Fellow. Ten wielki moment uznaje się za początek spółki Harley-Davidson.

Krok po kroku do sukcesu

W przypadku marki Harley-Davidson, pierwszy sprzedany egzemplarz nie spowodował jeszcze wybuchu wielkiego sukcesu. W roku 1904 wyprodukowano jedynie 8 motocykli, natomiast w 1906 roku marka wypuściła 50 maszyn. Rok później, przy 3700 W Juneau Avenue, Milwaukee, Wisconsin, powstała pierwsza siedziba Harley-Davidson, która istnieje w tym samym miejscu do dzisiaj (obecnie: Chestnut Street). Spory rozgłos firmie przyniósł sukces A. Davidsona w wyścigu w Catskill Mountains w 1908 roku. Wielkim przełomem było także wprowadzenie przez markę silników w układzie V, dzięki któremu produkcja wzrosła do 1150 sztuk na rok. Rozwój firmy nabrał tempa – w 1910 roku Harley-Davidson rozpoczął ekspansję na resztę kraju. Przez stworzenie przedstawicielstw w całych Stanach Zjednoczonych, produkcja wzrosła do 13 000 sztuk na rok. Wciąż jednak dotychczasowy lider – Indian Motorcycle Manufacturing Company – wiódł prym na rynku motocyklowym. W kolejnych latach Harley-Davidson skupił się głównie na technicznym rozwoju swoich maszyn: zastąpiono siodełka rowerowe bardziej solidnymi, resorowanymi siedziskami, wprowadzono skrzynie biegów, a później także: nożne dźwignie dla sprzęgła i hamulca koła tylnego, rozrusznik nożny, który wyeliminował przymus uciążliwego pedałowania.

W czasach obu wojen, wojsko stawiało na pojazdy Harleya-Davidsona, co także zwiększyło ich produkcję.

We wrześniu 1943 roku z powodu ataku serca odszedł William Harley – miał 63 lata, natomiast w wieku 69 lat, w wypadku samochodowym zmarł Arthur Davidson.

1969 to rok wielkich zmian – wtedy Harley-Davidson został wykupiony za 21 milionów dolarów przez American Machine and Foundry (AMF). Motocykle Harleya-Davidsona przez wysokie ceny zaczęły tracić na rzecz takich marek jak: Yamaha, Suzuki, Kawasaki czy Honda, które były o wiele tańsze i nowocześniejsze. W 1981 roku Harley-Davidson został wykupiony przez trzynastu inwestorów i odzyskał niezależność. Ponownie skupiono się na rozwoju technicznym. Pod koniec lat 80. uruchomiono także dział odzieżowy Motor Clothes.

W całej swojej historii, Harley-Davidson wypuścił wiele modeli motocykli. Do tych, które wyróżniały się na tle innych, zaliczyć można:

  • • VRSCA V-Rod,
  • • Sportster,
  • • Softail Custom,
  • • Softail Fat Boy,
  • • Blackline,
  • • Road King Classic,
  • • Softail deuce.

Harleyowcem być

Posiadacze motocykli Harley-Davidson tworzą społeczność Harley Owners Group (H.O.G.). Początki klubu sięgają Stanów Zjednoczonych roku 1983. Już w 1985 roku grupa liczyła 49 lokalnych oddziałów, które zrzeszały blisko 60 tysięcy członków. Lata rozrastania się uczyniły H.O.G. zrzeszeniem międzynarodowym. W 1991 roku, w Cheltenham (Anglia) odbył się pierwszy zlot fanów marki. W tym samym roku do klubu należało już ponad 151,5 tysiąca członków. Obecnie H.O.G. zrzesza ponad milion ludzi na całym świecie – w tym kobiety, w dedykowanym im oddziale „Special Ladies”, organizuje zloty i inne wydarzenia, a także wydaje 5 razy w roku czasopismo „H.O.G. Magazine”. Swoich fanów marka zaprasza także do muzeum (Harley-Davidson Museum w Milwaukee, Wisconsin), gdzie obejrzeć można kolekcję pamiątek i motocykli Harley-Davidson oraz wziąć udział w wyjątkowych eventach.

Marka Harley-Davidson dawno przestała być tylko firmą produkującą motocykle, a stała się stylem życia. Jeżeli interesuje Cię sprowadzenie motocykla ze Stanów Zjednoczonych zapraszamy do kontaktu.