Czy warto sprowadzać do Polski amerykańskie klasyki?

Ostatnimi czasy import samochodów z USA cieszy się sporym powodzeniem. O tym, że sprowadzanie aut ze Stanów Zjednoczonych jest opłacalne słyszał już prawie każdy Polak. Czy to samo tyczy się zabytkowych amerykańskich samochodów?

Tanie za oceanem, cenione w Polsce

Tak można byłoby podsumować wiele z klasycznych amerykańskich aut. Sprowadzone za stosunkowo niewielkie pieniądze pojazdy są o wiele więcej warte w Europie. Te z lat siedemdziesiątych są w Polsce rarytasami, symbolami doskonałej motoryzacji i genialnej estetyki, w Ameryce natomiast wyszły już z obiegu. Ludzi zza oceanu charakteryzuje większa pogoń za nowoczesnością niż zamiłowanie do motoryzacyjnej przeszłości. Nie trzeba być jednak wybitnym koneserem, żeby zachwycić się klasycznymi samochodami z USA, a piękne i oryginalne kształty nie są ich jedynymi zaletami. Do kolejnych należy niepowtarzalny komfort jazdy. Wielu pasjonatów mówi, że takimi samochodami się nie jedzie, a płynie. Kiedyś samochody były tworzone precyzyjnie, by służyły bez awarii długie lata. Dzisiaj produkuje się samochody tak, by klienci zmieniali je co kilka lat.

Tanie sprowadzanie

Sprowadzenie samochodów z USA wiąże się nie tylko z formalnościami, ale także z opłatami. Import klasyków ze Stanów Zjednoczonych jest o tyle korzystniejszy, że co najmniej trzydziestoletnie samochody nie są obłożone ani opłatami związanymi z cłem, ani z akcyzą. Obejmuje je także niższy podatek VAT – jedynie 9% kosztu zakupu auta, podczas gdy za zwykły samochód musielibyśmy zapłacić VAT w wysokości 19%.

Import aut z USA łączy się nie tylko z opłatami, towarzyszą mu także liczne formalności, które dla przeciętnego człowieka są co najmniej skomplikowane. Polacy często decydują się na pomoc fachowców – firm, które za opłatą przejdą za nas wszystkie zawiłe procedury, a klient nie będzie musiał nawet wychodzić z domu. To dobre rozwiązanie, jeśli nie chcemy poświęcać czasu na studiowanie całego procesu importu samochodu zza granicy i chcemy być pewni, że żaden ważny krok nie zostanie pominięty, a tym samym nie przysporzy nam później niepotrzebnych problemów i komplikacji. Zagraniczne rynki motoryzacyjne kryją wiele pułapek, w które wpaść może zachęcony atrakcyjną ceną klient. Jedną z nich jest sprowadzenie niesprawnego auta bez możliwości jego naprawy w Polsce. Samochód z takim oznaczeniem nie zostanie zarejestrowany w Polsce, ponieważ zostanie zakwalifikowany jako odpad. Tak stanie się, gdy uszkodzenia będą obejmowały więcej niż 70% samochodu. A gdy organ celny stwierdzi nielegalne międzynarodowe przemieszczanie odpadów, może nam grozić kara w wysokości nawet 50 tysięcy złotych. Te argumenty przemawiają za wynajęciem specjalistów do sprowadzenia auta z USA.

Które klasyki warto sprowadzić?

Amerykański rynek motoryzacyjny otwiera przed nami wiele możliwości wyboru samochodu klasycznego.

Cadillac Brougham – choć produkowany w latach 80., jego kultowy design bardziej wpasowuje się w lata 70. Prawdziwa skóra, sztuczne drewno i puszyste dywany – to w skrócie Brougham. Na długo pozostał wierny swoim ideałom, więc niektóre modele wyglądają na starsze niż są w rzeczywistości.

Chevrolet Corvette C3 – ten model ma wzorcowy kształt samochodu sportowego – ostrego i muskularnego. Lata temu odniósł sukces, który trwa do dziś – obecnie na rynku wtórnym nietrudno znaleźć Corvette C3.

Chevrolet Camaro – samochód lata temu używany w wyścigach jako pace car (samochód bezpieczeństwa, który podczas wyścigu ogranicza prędkość zawodników) nie zwalnia do tej pory. Dynamiczny design z lat 80. wkradł się do serc wielu fanów i pozostał w nich do dziś.

Dodge Charger – potężna dynamika w prostym wydaniu bez zbędnych ozdobników. Z silnikiem o mocy 330 koni mechanicznych to auto rozpędza się do 100km/h w 7 sekund!

Ford Mustang – rarytas z lat sześćdziesiątych, który chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Ceni się go nawet za najmniejsze detale jak olbrzymia kierownica czy lśniące zewnętrzne lusterka.

Lincoln Continental Mark II – luksusowe, amerykańskie dzieło sztuki o pięknym, eleganckim kształcie, który zapewnia wyższy, niepowtarzalny komfort jazdy.

Amerykańskie klasyki to marzenie niejednego Polaka, takie auta to wyznaczniki prestiżu i nietuzinkowego gustu. Oprócz zalet wizualnych, cechują je także solidne wykonanie i zaskakujące rozwiązania technologiczne. Sprowadzanie z USA samochodów zabytkowych niesie za sobą kilka udogodnień – niższe opłaty lub całkowite zwolnienie z nich. Wszystkie te czynniki sprawiają, że wielu Polaków już zdecydowało się sprowadzić do kraju amerykańskie samochody i równie wielu zdaje się iść w ślady rodaków.