Czy opłaca się sprowadzić auto z USA?

Tak, ale… Jak zaplanować import auta z USA, by był jak najkorzystniejszy?

Już od jakiegoś czasu możemy obserwować, że Ameryka stwarza konkurencję dla europejskiego rynku motoryzacyjnego. Popularnym stał się import aut z USA ze względu na ich atrakcyjne ceny i wysoką jakość. Nie jesteś pewien, czy sprowadzenie samochodu ze Stanów Zjednoczonych na pewno Ci się opłaci? Czytaj dalej.

Zalety i wady

Sprowadzanie aut z każdego kraju za granicą wiąże się z pewnym ryzykiem – nie zawsze mamy możliwość pojechać i obejrzeć samochód osobiście. Na rynku europejskim powstało wiele nieuczciwych praktyk, dzięki którym handlarze nakręcają swoją sprzedaż: cofanie liczników, zatajanie faktycznego stanu pojazdów, sprzedawanie wraków jako samochody do renowacji. W tym miejscu warto podkreślić, że zagrożenia z rynku europejskiego, na rynku amerykańskim są o wiele rzadszym zjawiskiem. Zazwyczaj samochody z USA są w dużo lepszym stanie technicznym niż auta europejskie. Co więcej, często są lepiej wyposażone od tych dedykowanych na rynek europejski, a w szczególności polski.

Duże znaczenie ma także zestawienie ze sobą przeciętnego Amerykanina i Polaka – przez różnice w sytuacji ekonomicznej w Ameryce i w Polsce – między ich poziomami życia istnieje przepaść. Większość Amerykanów nie lubi jeździć starymi samochodami (mimo że nikt w Europie takimi by ich nie nazwał) ani z jakimikolwiek defektami, a ich sytuacja materialna pozwala im, by zmieniać samochody co kilka lat. Dlatego też kupujący nowe auta, chcą szybko pozbyć się starych pojazdów i wystawiają je w korzystnych cenach. Na rynku europejskim takie auta szczycą się mianem samochodów wysokiej klasy i dobrej jakości. Im kurs dolara jest korzystniejszy, czyli jego wartość niska, tym więcej oszczędzamy. Często cena i koszty sprowadzenia samochodu z USA nadal są niższe niż cena takiego samego samochodu z Europy.

Jakie samochody opłaca się sprowadzać?

Pierwszą grupą samochodów, które najbardziej opłaca się sprowadzać z USA są auta luksusowe. Takie auta są szansą na największe oszczędności i jednocześnie perspektywą na atrakcyjny zarobek gdy sprzedamy samochód już w Polsce.

Mówi się, że najwyraźniejsze różnice w cenach pojazdów z USA i z Polski zaczynają się przy samochodach powyżej 100 tysięcy złotych.

Korzystne jest również sprowadzanie aut uszkodzonych, pod warunkiem, że uszkodzenia nie stanowią więcej niż 70% samochodu. Wówczas w Polsce auto nie zostanie zarejestrowane, a zakwalifikuje się go jako odpad i właściciel nie dostanie zezwolenia na użytkowanie takiego samochodu. Ponadto, może mieć problemy z organem celnym, który może obłożyć go karą w wysokości nawet 50 tysięcy złotych za nielegalne międzynarodowe przemieszczanie odpadów. Jeśli natomiast uszkodzenia są niewielkie, opłaca się sprowadzić samochód do Polski i tam go naprawiać. Polskie warsztaty są znacznie tańsze niż te w Ameryce i naprawa w Polsce wyniesie z pewnością mniej niż w Stanach Zjednoczonych.

Opłacalne okazuje się także sprowadzanie z USA klasyków. Miłośnicy wiekowych aut mogą znaleźć na rynku amerykańskim prawdziwe perełki. Importowane za niewielkie pieniądze auta z lat siedemdziesiątych mają o wiele większą wartość w Polsce – tutaj uchodzą za symbol genialnej motoryzacji i niejednokrotnie odgrywają rolę trofeów. Co ciekawe, na korzyść klasyków działa także fakt, że co najmniej trzydziestoletnie samochody zwolnione są z cła i akcyzy, a wartość podatku VAT wynosi jedynie 9%, podczas gdy za młodsze auto będziemy musieli uiścić kwotę podatku równą 19% jego ceny.

Samemu czy z pomocą?

Kolejną istotną wątpliwością, z jaką mierzą się planujący sprowadzenie samochodu z USA jest to, czy zająć się tym samemu czy skorzystać z usług firmy. Import aut z USA to ciężki orzech do zgryzienia dla tych, którzy nie mieli z tym wcześniej nic wspólnego. Sprowadzenie auta do Polski wiąże się nie tylko z załatwieniem sprawy transportu. Oprócz tego, importera czeka sporo formalności podatkowo-celnych, nie mówiąc o sytuacjach kryzysowych, jak np. zagubienie dokumentów. Wiedza i doświadczenie firmy importującej samochody z USA może okazać się nieoceniona. Z pewnością gwarantuje wygodę i oszczędność czasu.