Chevrolet Camaro: kompan dla fanów szybkości

Pierwsze skojarzenia z samochodem sportowym to opływowy kształt i mocny silnik. Amerykańskie propozycje o drapieżnym wyglądzie i dużą liczbą koni mechanicznych pod maską to najchętniej kupowane auta sportowe na świecie. Jednym z nich od wielu lat jest Chevrolet Camaro.

Początek legendy

W 1964r. całym Detroit zatrzęsła premiera pierwszego Forda Mustanga – innowacyjny samochód sportowy, który zapoczątkował tzw. Pony cars, odniósł wielki sukces sprzedażowy. General Motors pozazdrościło koledze z konkurencji takiego powodzenia i postanowiło szybko na niego odpowiedzieć.

Wiosną 1965r. pojawiły się pierwsze pogłoski na temat projektu nowego Chevroleta, który do tej pory był skutecznie skrywany pod tajemniczą nazwą „Panther”. Pod koniec czerwca 1966r. do amerykańskich dziennikarzy motoryzacyjnych dotarł telegram z zaproszeniem na spotkanie stowarzyszenia SEPAW (Society for the Eradication of Panthers from the Automotive World), czyli marketingowego eventu promującego nowy samochód.

Pierwsza prezentacja nowego Chevroleta miała miejsce w Detroit 12 września 1966r., a dwa tygodnie później zaprezentowano go pod oficjalną nazwą Chevrolet Camaro. Samochód trafił do sprzedaży kilka dni później.

Camaro, czyli kompan

Skąd wzięła się nazwa tego popularnego modelu i co właściwie oznacza? Zapytano o to przedstawiciela Chevroleta, na co on odpowiedział: „To małe, złośliwe zwierzę, które zjada Mustangi”. Początkowo uważano, że nie ma ona żadnego znaczenia, jednak później okazało się, że słowo „Camaro” zostało zaczerpnięte przez twórców Chevroleta ze słownika francusko-angielskiego z lat 30. i oznacza „kompana”, „przyjaciela”. Domyślano się, że taka nazwa ma podkreślać bliską więź człowieka z maszyną. A co więcej, świetnie pasowała do innych modeli z tamtego czasu – większość z nich zaczynała się właśnie na literę „C” – Corvette, Corvair, Chevelle, Chevy II.

Ewolucja legendy

Chevrolet Camaro doczekał się czterech generacji. Pierwsza z nich miała imponująco szeroką ofertę – występowała w osiemdziesięciu konfiguracjach fabrycznych, a czterdzieści dodatkowych akcesoriów otwierało kolejne możliwości modyfikacji auta. Samochód dzielił podwozie oraz większość części z Pontiakiem Firebirdem. Camaro I okazał się niezłym sukcesem, a przyczyniła się do tego w dużej mierze stosunkowo niska cena – niespełna 2500 dolarów za podstawowy model (dziś ok. 17 500 dolarów). Kultowy Camaro był sporą konkurencją dla Mustanga, jednakże nie udało mu się dogonić wyników legendarnego rumaka. Stąd Chevrolet postanowił wprowadzić na rynek kolejną wersję Camaro.

Druga generacja została niefortunnie wprowadzona w trudnym okresie dla motoryzacji USA. W latach 70. ceny paliwa wzrastały, a co za tym idzie – ludzie zaczęli stawiać na małe samochody z oszczędnymi silnikami. Wzrosła także świadomość w temacie bezpieczeństwa na drogach: władze zmieniały przepisy, by te wymuszały na koncernach motoryzacyjnych projektowanie bezpieczniejszych aut. Podczas swojego ponad dziesięcioletniego istnienia na rynku, generacja II przeszła kilkanaście face liftingów i modyfikacji.

W latach 80. do sprzedaży trafiła generacja III – powrót do wyścigowej szybkości. Zmienił się także wygląd samochodu, szczególnie kształt maski. Camaro III został wyposażony w kilka nowinek technicznych: m.in. automatyczną skrzyni ę biegów.

Generacja IV to kryzys Camaro. Od połowy lat 90. Często zmieniała się oferta silników. Rok 2001 odcisnął piętno na marce, sprzedano jedynie 29 000 samochodów, co było dosyć potężnym ciosem, porównując wyniki sprzedażowe poprzednich generacji . To sprawiło, że Chevrolet zdecydował się na wycofanie Camaro.

Po trzyletniej nieobecności na rynku, pojawił się koncept nowego Camaro. W 2007r. podczas prac nad uruchomieniem produkcji, do kin wszedł film „Transformers”, w którym jako Bumblebee zadebiutował prototyp nowego Camaro. Taka promocja napędziła zainteresowanie nowym modelem i już w 2009r. wszedł on do sprzedaży. Generacja V okazała się wielkim sukcesem i na nowo rozbudziła rywalizację z Mustangiem.

Najnowsza VI generacja pojawiła się w maju 2015r. i jest w nieznacznym stopniu ulepszoną wersją poprzedniej generacji.

Przez tyle lat na rynku Chevrolet Camaro wypracował sobie miano kultowego samochodu sportowego. W roku 2011 jeden na trzy sprzedane w Stanach samochody sportowe to Chevrolet Camaro lub Corvette. Ale na Camaro stawiają nie tylko Amerykanie, bo nie tylko za oceanem kierowcy cenią sobie moc silnika i uczucie „wbicia w fotel”.