6 najpopularniejszych SUV-ów ze Stanów Zjednoczonych

Na europejskich drogach można spotkać niezliczoną ilość SUV-ów, jednak pieniądze, które trzeba zapłacić za te podwyższane auta, nie zawsze zachęcają do kupna. W takim wypadku większość osób decyduje się na sprowadzenie ich ze Stanów Zjednoczonych. Wyjątkowo atrakcyjne ceny już od wielu lat zachęcają nas do importowania samochodów zza oceanu. Warto przyjrzeć się najpopularniejszym modelom SUV-ów dostępnych na zachodnim rynku.

Chevrolet Suburban

Na amerykański charakter tego auta składa się nie tylko miejsce produkcji, ale nawet sama nazwa czy niepodrabialny design. Inżynierowie z koncernu General Motors od wielu lat starają się tworzyć ogromnych rozmiarów podwyższone kombi, wzorując się na najpopularniejszych pickupach. Jeśli czyimś marzeniem jest posiadanie największego auta na drodze, zdecydowanie powinien kupić ten model Chevroleta, którego długość przekracza 5,5 metra. Za potężnymi rozmiarami kryje się także spora waga – masa Suburbana wynosi co najmniej 2500 kg. Do ich produkcji używa się głównie benzynowych silników R6 (w starszych generacjach), V6 i V8. Nie da się ukryć, iż jest to samochód potrafiący spalić ogromne ilości paliwa. Na jego korzyść przemawia jednak fakt, że fantastycznie współpracuje z instalacją LPG.

Jeep Cherokee

W przeciwności do wyżej wspomnianego modelu Chevroleta, Jeep Cherokee to auto wyjątkowo małe, jak na północnoamerykańskie standardy. Do tej pory doczekało się 5 typów – SJ, XJ, KJ (w USA znany jako Jeep Liberty), KK oraz KL. W każdej z wersji zaskakuje przestronnością wnętrza, przeznaczonego na 4 osoby. Zresztą Amerykanie bardzo często podkreślają, że Cherokee to najbardziej pojemny model w swojej klasie. Kolejnym faktem, który przemawia za kupnem tego interesującego samochodu, jest stały napęd na cztery koła, który nawet po długiej eksploatacji, nie wykazuje jakichkolwiek problemów. To zdecydowanie opcja warta przemyślenia.

Ford Expedition

Expedition to ponad 5-metrowy SUV, który zdecydowanie gra w jednej lidze z Chevroletem Suburbanem. I tak, jak swój konkurent, napędzany jest ośmiocylindrowymi silnikami widlastymi. Jego ogromna masa własna także robi wrażenie – 2,5 tony. Pomimo wielu obaw o koszty eksploatacji w europejskich warunkach, Expedition wciąż znajduje rzesze nabywców Polsce. Nie bez powodu to flagowy model SUV-a produkowany przez Forda. Jego możliwości przewozowe oraz wyjątkowo przestronne wnętrze wciąż stanowią kartę przetargową dla wielu miłośników amerykańskiej motoryzacji.

Dodge Durango

Durango bez najmniejszego problemu może konkurować z Jeepem Cherokee. To 7-osobowe amerykańskie auto oferuje kilka typów silników benzynowych opartych na V6 oraz V8. Napęd na tył albo cztery koła przenoszony jest poprzez 4- lub 5-biegową automatyczną skrzynię biegów. To samochód, który za oceanem ceniony jest ze względu na zaspokajanie wszystkich potrzeb licznej rodziny bez znacznego ingerowania w cenę. Warto wziąć pod uwagę Durango, szukając dla siebie idealnego amerykańskiego SUV-a.

Chevrolet Blazer

Ciekawa propozycja dla fanów czterech kółek, którzy poszukują auta uniwersalnego. Blazer jest modelem pozbawionym wszelkich dodatków, które nie okażą się przydatne w codziennym, standardowym użytkowaniu. Najważniejsza jest tu przestronność – w tym SUV-ie bez problemu zmieszczą się cztery osoby oraz sporych rozmiarów bagaż. Ta budżetowa odmiana Trailblazera charakteryzuje się dwoma wersjami: z mocą przekazywaną na tylną oś, a także taką z dodatkowym napędem przednich kół. Jeżeli naszym priorytetem nie są imponujące rozmiary auta, dobrze jest przyjrzeć się szeregowi zalet, jakie oferuje Chevrolet Blazer.

Ford Explorer

Prawdziwy klasyk pośród amerykańskich aut z segmentu SUV. Produkowany od 1990 roku Ford Explorer to samochód owiany legendą. Jest chętnie wybierany przez europejskich kierowców ze względu na łatwy, niezbyt kosztowny dostęp do części, a także serwisu. Decydując się na tego popularnego SUV-a warto szczególną uwagę zwrócić na pojazdy z trzeciej generacji. Można tu dokonać wyboru pomiędzy silnikiem V6, a V8. Najmocniejsza z wersji wyposażona w 4,6 l jest w stanie wygenerować 242 KM. Pod względem atrakcyjności ceny w stosunku do jakości, trzecia generacja zdecydowanie stanie na podium Explorerów.

Jakiego wyboru dokonać?

SUV-y ze Stanów Zjednoczonych bez wątpienia mają w sobie intrygujący pierwiastek, który przyciąga do nich naszą uwagę. Wybór modelu idealnego jest nie lada wyzwaniem, jednak ze względu na panującą obecnie modę na samochody z tego segmentu, w ofertach można wręcz przebierać. Dokonując wyboru, warto jest wspomóc się doświadczeniem profesjonalistów z zakresu importu (np. autoautousa.com) i cieszyć się nowym amerykańskim nabytkiem bez strachu o formalności.